CSA'DA İKİ SERGİ BİRDEN

CSA'DA İKİ SERGİ BİRDEN

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, Hanri Benazus’un koleksiyonundan derlenen fotoğraflardan oluşan “Atatürk Fotoğrafları” ve “Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları” konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti.

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen, Hanri Benazus’un koleksiyonundan derlenen fotoğraflardan oluşan “Atatürk Fotoğrafları” ve “Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınları” konulu fotoğraf sergisinin açılışı törenle gerçekleşti. Sergide; Atatürk’ün çok fazla bilinmeyen ve gündelik yaşamında habersiz çekilen fotoğraflarının yanı sıra Cumhuriyetin İlk Anıt Kadınlarına ait toplam 240 fotoğraf sergilenmekte. Sergi açılışına; Denizli Valisi Sayın Hasan Karahan, Merkezefendi Kaymakamı Sayın Şükrü Görücü, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Baro Başkanı Müjdat İlhan’ın yanısıra akademisyenler, sanatçılar, öğretmenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda Atatürk hayranı katıldı. Sergi, vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu’nun konuşması ile başladı. Başkan Abalıoğlu konuşmasında; UNESCO’ya üye 152 ulusun, 1981 yılının Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı olarak ilan edilmesine oy birliği ile karar vermesine ve bu konuda yayınladıkları metne değindi.  Denizli’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hanri Benazus, Denizli’de kalacağı 11 gün boyunca öğrencilerle buluşup seminerler vereceğini söyledi. Konuşmaların ardından Benazus’a, DOÇEV’den ismine bağışlanan fidanların sertifikası Vali Hasan Karahan ve Ali Abalıoğlu tarafından takdim edildi. Atatürk ve Cumhuriyetimizin İlk Anıt Kadınlarını konu alan sergi, 7 Nisan 2018 tarihine kadar hafta içi 08.00-18.00, Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık olacak.

HANRİ BENAZUS KİMDİR?
27 Mart 1930 tarihinde İzmir’de doğdu. 525 yıllık İzmirli bir ailenin çocuğudur. Tahsilini İzmir’de yaptı. İzmir Atatürk Lisesi mezunudur. Maddi imkansızlıklar sebebiyle yüksek tahsilini tamamlayamamıştır. Uzun yıllarını iş hayatı içinde geçirdikten sonra 1988 yılından itibaren emeklilik yaşamına geçmiştir. Yıllarca Altay Spor Kulübünde yöneticilik ve Başkanlık yapmıştır. Koyu bir Altay taraftarıdır. Yaşamının en önemli anısı 1937 yılının 9 Ekim tarihinde Aydın’ın Ortaklar Beldesinde Atatürk’le karşılaşması ve onun masasındaki leblebilerini yemesidir. Fanatizm derecesinde bir Atatürk hayranı ve Atatürkçülük Felsefesinin tutkunudur. Halen Türkiye’nin 5000 adetle en büyük Atatürk Fotoğrafları koleksiyonuna sahiptir. Bu koleksiyondan 3105 adetlik fotoğraflarını, Ankara, Çankaya Cumhurbaşkanlığı Köşkünde kurulmakta olan Atatürk Müzesine hediye etmiştir. Uzun yıllardır “İnsan”, “Yakın Tarihimiz”, “Atatürk” ve “Atatürkçülük” konusunda kitaplar yazmakta, konferanslar vermekte, sergiler açmaktadır. Halen bu etkinliklerini Türkiye içinde ve dışında birçok okul, Üniversite, dernekler kademesinde devam etmektedir. Şu ana kadar 78 adet kitabı yayınlanmıştır.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER