'CUMHUR İTTİFAKI'NIN DENİZLİ TEMSİLCİSİ BİRTÜRK'MÜ OLDU?

'CUMHUR İTTİFAKI'NIN DENİZLİ TEMSİLCİSİ BİRTÜRK'MÜ OLDU?
BİRTÜRK “CUMHUR İTTİFAKI’NIN” DENİZLİ TEMSİLCİSİ Mİ OLDU? 
AK Parti ile MHP arasında gerçekleştirilen siyasi protokol ile önümüzdeki seçim döneminde hayata geçirilmesi planlanan “Cumhur İttifakı’nın” yankıları politika cephesinde yoğun ve yakıcı bir şekilde sürerken, en çok bu ittifakın Denizli Temsilcisi’nin kim olduğu merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Nisan’daki son Denizli ziyaretinde de ittifakın Denizli temsilcisinin kim olduğunun ipuçları da aşağı yukarı ortaya çıktı.. Cumhur İttifakı’nın Denizli Temsilcisi kim sorusunun cevabı bize ulaşan fotoğraflarla biraz daha netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile karşılama töreni ve sonrasında kısa da olsa (ayaküstü) görüşen MHP Denizli İl Başkanı Cafer Birtürk için siyasi çevreler; “Her halde Cafer Birtürk Cumhur İttifakı’nın yürütücülerinden biri oldu” demekten kendini alamadı. Birtürk ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her Denizli ziyaretinde mutlaka görüştüğü bir tanıdık isim haline geldi. 
 
BEKİR ÇAPAR “BOZKURT” NOTERİ OLUNCA “ÜLKÜCÜVE MHP’LİLERE” Mİ YAKINLAŞTI!
Genelde politikada sol cenahta yer almasına rağmen, “orta yolcu” bir duruş sergileyen ve sağ cephedeki isimlerle de gayet iyi geçinen eski CHP’li Avukat Bekir Çapar “Bozkurt Noteri” olduktan sonra “MHP’li ve Ülkücü” aktörlere daha fazla yakınlaştığı gözleniyor. Siyasi çevreler, “Bozkurt adından mı nedir, Bekir Çapar Bozkurt Noterliği görevine başlayınca ‘Ülkücü ve MHP’li Bozkurtlara’ daha yakın durmaya başladı” diyor, kulislerde. Son olarak Denizli Barosu Balosu’nda Denizli ile Pamukkale MHP Belediye Başkan Adayı ve eski Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ümit Bahtiyar ile kameralara poz veren Bozkurt Noteri Bekir Çapar yine ilginç açıklamalarda bulunmadan edemedi. Muhammet Karaçay’ın objektifine yakalanan Çapar, Ümit Bahtiyar’ın siyaset yapan bir arkadaşı olduğunu belirterek, “Sadece Ülkücülere ve MHP’lilere değil, tüm vatanseverlere yakınım. Türkücülere de yakınım. Kısacası bu halkın bağrından doğan, yerli olan her şeye yakınım ve destekliyorum” dedi. (Aslında; Bozkurt, ülkücüler ve kurtlar ironisini yapan da bizim Muhammet Karçay’dan başkası değildi)
 
ONLAR DENİZLİ KİTAP FUARI NÖBETÇİLERİYDİ
Denizlili nam-ı değer Reste Kemal.. Olmadık zamanların apansız şairi. “Şiir cambazı” Kemal Gürcan söz ettiğimiz isim.. Denizli Kitap Fuarı’nın 2’ncisinde, fuar alanının müdavimlerinden biriydi, Denizlili ünlü mimar Süleyman Boz ile birlikte.. Yazar çizer dostları; Hüseyin Yurttaş, Hidayet Karakuş, Habib Bektaş, Savaş Ünlü, Darya Gürcan ve doğal olarak Yaşar Tok, Hakan Keysan, Cemal Ataman gibi isimlerle beraber nöbetteydi, fuar nöbetindeydi Gürcan ve Boz.. Bu arada, fuarın müdavimleri “Tavaslı ünlü Vali Yardımcısı, Akil Adam, Mülkiyeli” İsmail İyilikçi ve Yazar Yaşar Oğuz Ergun’u da bu fuarla ilgili notlarda ve dip notlarda unutmamak gerek.. 
 
SÜLEYMAN BOZ; ORHAN KEMAL VE RİFAT ILGAZ’IN OĞULLARI İLE..
Denizlili mimar-yazar Süleyman Boz Denizli Büyükşehir Kitap Fuarı’nın imza günü düzenleyen yazarları arasında yer alırken, fuara katılan ünlü yazar çizer ve yayıncılarla da bir araya gelmeyi ihmal etmedi. Süleyman Boz, “İki büyük yazarın; Orhan Kemal ile Rifat Ilgaz’ın yayıncı oğulları ile sohbet etti. Boz, “İki büyük yazarın yayıncı oğulları ile Denizli 2.Kitap Fuarında anılarla dolu sohbet doyulmazdı’ dedi ve; “Solda Orhan Kemal in oğlu Işık Öğütçü, Sağda Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz” şeklinde bir notla bize ünlü yazarların oğullarıyla olan fotoğrafını gönderdi. .
 
DRT DENİZLİ FUAR BOYUNCA ORADAYDI
Denizlili mimar-yazar ve entelektüel Süleyman Boz, Denizli Büyükşehir Kitap Fuarı’nı 7 gün boyunca izleyen ve “Fuar Günlüğü” programı gerçekleştiren DRT Denizli ekibine de kitaplarını imzalayarak verdi. Hatice Demir, Pınar Çankaya ve Doğan Akşit’ten oluşan DRT Denizli ekibi’ne, Atilla Sezener ile birlikte yazdıkları son eseri “Anılarla Geçtik, Çal’dan Denizli’den” kitabını imzalayan Boz, 
 
LAODİKEİA STONE DERGİSİ VE BİR RESTE KEMAL ŞİİRİ
Denizli Madenciler ve Mermerciler Derneği yıllardır; kentin en kaliteli dergisini çıkarır.. Laodikeia Stone.. İşte bu derginin 15. Sayısı’nda yukarıda adı geçen Denizlili entelektüel (Reste Kemal lakaplı) Kemal Gürcan’ın bir şiiri vardı.. Gürcan’ın “Karıncalıydı Sesin”  adlı şiiri çok beğenildi. Ve çok tebrik aldı.. Gazeteci Seval Uysal’ın deyimi ile “78 Kuşağı’nın Kitapsız Şairi” Kemal Gürcan’ı ilk tanıdığım yıllarda, (1985’ti sanırım) “Akdeniz’in Dibi, Yaylı Tambur Gibi” diye bir şiir yazdı hemen oracıkta, ayaküstü (Aysberg’te).. İşte “Karıncalıydı Sesin” şiiri Reste Kemal’in bu şiirlerinden biri.. 
 
CAN YÜCEL’DEN KEMAL GÜRCAN’A, CEVAP DA ŞİİR OLUR RESTE KEMAL’E
Ünlü Şair Can Yücel’dir aslında onun ustası.. Büyük ustanın onun evinde kalmışlığı vardır, Denizli ziyaretlerinde sık sık.. 
 
“KARINCALIYDI SESİN..Yağmur yüreğine yağıyordu./ Görünmez rüyalar içinde, Yosun bağlamış bağlamanın ağlamasıydı nefesin./ Karmakarıştı Karadeniz yeşili gözlerin../ Karşı dağlar kar, Acı çiğdemler açmış../ Keklikler çavıyor mudur?/ Yağmurla yunmuş/ Yeğnilmiş yüreğin./ Gülün üstüne güneş düşmüş, Gök, mavisini dökmüştü./ Durgun göl gibi duruyordun./ Mumun tadına baktın, Aşkaşılayan bir yıldız gibi ışıdı gözlerin./ Ayrılık.. dedin, karıncalıydı sesin./ Ayrılık../ Karıncaya yük değil..” (Kemal Gürcan)
 
Reste Kemal’in şiirini okuyunca ona bir karşılık vermek adettendir ve doğaldır kanımca; “ADIM AŞK KARINCASI.. Aşk için malzeme taşırım hiç bıkmadan, devamlı../ Başka isim aramayın benim adım ezelden aşk karıncası../ Aşk Olsun, Tanrı Aşkına, Hayatım, Aşkım diyenlerin yükü pek ağır, benim Aşk yükümse bir pirinç tanesi kadar doludur, kahır../ Aşk için çalışırım, aşıklar için değil../ Yazsan da kanununu yeniden, sadece Aşkın için eğil..”
 
VE TÜYAP İZMİR KİTAP FUARI BAŞLADI 
TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği beraberinde hazırlanan 23. İzmir Kitap Fuarı başladı. “Okuru Yazarıyla, Yayıncısıyla Buluşturan Fuar” belgisi ile kapılarını 23. kez açan fuar; 14-22 Nisan 2018 tarihleri arasında yine her zamanki yerinde İzmir Kültürpark-Uluslararası İzmir Fuar Alanı'nda gerçekleştiriliyor.
 
TÜYAP İZMİR’DE UĞUR SÜMER KİTAPLARI
Uşak Eşme Güneyköy’lü yazar Uğur Sümer, kitapları; “Masal’ın Masalı, Çoban ile Su Perisi ve Muratdağı Efsanesi” ile TÜYAP 23. İzmir Kitap Fuarı’nın konuk yazarlarından biri oldu. İzmir, Uşak, Denizli ve özellikle de Ege’nin, ilk kitabı “Duymayan Kalmasın” ile tanıdığı Uğur Sümer, daha sonra 2003 yılında “Bir Savaş, Bir İnsan” isimli kitabını yayınladı. Uşaklı Devrimci Yazar Uğur Sümer 2018 basımı “üçlemesi” olan kitapları; “Masal’ın Masalı, Çoban ile Su Perisi ve Muratdağı Efsanesi” ile dün İzmir Kitap Fuarı’nda imza günü gerçekleştirdi. Egeli yazarın imza günü ilgi gördü. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER