Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan maske açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyeleri’ni kabulünde yaptığı açıklamada, “Korona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık üç yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekânlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşım araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan maske açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Kabulde yaptığı konuşmada, korona virüs salgının ortaya çıkışından bugüne kadar, verdikleri hizmetler için bilim kurulu üyelerine şükranlarını sunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilindiği gibi dünyamızın son 2 yılı, bu salgının gölgesi altında geçti. Sağlık tehdidi olarak başlayan bu süreç, kısa sürede üretimden tüketime, ulaşımdan turizme, spordan eğitime ve istihdama kadar her alanını etkileyen topyekûn bir krize dönüştü” dedi.

“DÜNYADA ÖRNEK TEŞKİL EDEN BİR MÜCADELE YÜRÜTTÜK”

Ülkelerin her birinin, kendi kapasite ve kabiliyetleri ölçüsünde salgınla mücadeleye giriştiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hastaneden sağlık personeline, maskeden ilaca, solunum cihazından aşıya kadar her başlık altında ciddi sıkıntılar yaşandı. Koskoca devletlerin havalimanlarında, sınır kapılarında maske kapma kavgasına giriştiklerine şahitlik ettik. En önemlisi de devletlerin yönetim becerileri sınandı. Türkiye, tüm bu sınamalardan alnının akıyla çıkabilen az sayıdaki ülkeden biridir. Maruz kaldığı büyük yükün altında ezilmeyen sağlık altyapımız ve fedakârlıklarına hep birlikte şahit olduğumuz sağlık çalışanlarımızla, Sağlık Bakanımızın koordinasyonunda dünyada örnek teşkil eden bir mücadele yürüttük” şeklinde konuştu. Son iki yıldır mesaisinin neredeyse tamamını, hiçbir maddi karşılık beklemeksizin salgınla mücadeleye ayıran değerli bilim insanlarına tekrar teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bakanımız ve ekibi başta olmak üzere, 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzun, günün 24 saati ve haftanın 7 günü verdiği hizmetleri asla unutmayacağız. Yürütülen mücadeleye destek veren İçişleri Bakanlığımız, Millî Eğitim Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve diğer kurumlarımızın mensuplarını da tebrik ediyorum.”

SALGIN ARTIK KİTLESEL TEHDİT OLMAKTAN ÇIKTI

Salgının artık kitlesel bir tehdit olmaktan çıkmasıyla birlikte, Avrupa ülkelerinin hemen tamamının kısıtlamaları kaldırdığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyoruz. Nitekim bugün yapılan Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nda bu hususlar enine boyuna değerlendirilmiştir. Bilim Kurulumuz, bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantı yapmasına ihtiyaç kalmadığı görüşüne varmıştır. Sağlık Bakanlığımız ise Salgın Yönetimi Eylem Planı çerçevesinde çalışmalarını sürdürecektir. Korona virüs tedbirleri kapsamında yaklaşık üç yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşım araçları ile sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına vakalar binin altına düşene kadar bir müddet daha devam edilecektir. Bilim Kurulumuzun önerisi, ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların, maske kullanmaya devam etmeleri yönündedir.”

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2022, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER