CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜNEY AFRİKA’YA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BRICS Zirvesi’ne katılmak için Güney Afrika’ya hareket etti. Esenboğa Havalimanı’ndan yola çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de uğurladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜNEY AFRİKA’YA GİTTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BRICS Zirvesi’ne katılmak için Güney Afrika’ya hareket etti. Esenboğa Havalimanı’ndan yola çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eski ve yeni milletvekilleri uğurladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10'uncu Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin-Güney Afrika (BRICS) Zirvesi'ne katılmak üzere özel uçak ‘TUR’ ile Türkiye saati ile 21.55'te Johannesburg'a indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Johannesburg O.R. Tambo Uluslararası Havalimanı'nda Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Rob Davies, Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

“DÜNYANIN EN YAYGIN ALTINCI DİPLOMATİK AĞINA SAHİBİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Pretorya Büyükelçiliği açılışına katıldı. Büyükelçiliğin açılışında konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “Buradaki vatandaşlarımızın uzun süredir beklediği Türkiye Cumhuriyeti’ne layık konumuyla fiziki koşullarıyla daha iyi hizmet sunmamıza imkan verecek bu binayı resmen hizmete açıyoruz. Ülkemizin bu gününe gelip bizi onurlandıran herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu bina ayrıca ülkemizin Güney Afrika Cumhuriyeti’yle ilişkilerine verdiği kıymetin bir nişanesi olarak bakıyorum. Türkiye’nin yurt dışındaki diplomatik temsilini güçlendirmeye gayret sarf ediyoruz. Dünyanın en yaygın altıncı diplomatik ağına sahibiz. Bu benim Güney Afrika’ya üçüncü ziyaretim. Bölgesel işbirliğinin üstünde duracağız, terör konularına da değineceğiz. Afrika ülkelerindeki misyonlarımızın sayısının kapasitesinin temsil kabiliyetinin arttırılmasına gayret gösteriyoruz. Afrika ülkeleriyle ortak çabalarımız sayesinde 2005 yılından beri kıta ile olan ilişkilerimizde büyük ilerleme kaydettik. Dünyadaki en büyük diplomatik temsilciliğimiz yine bir Afrika ülkesi olan Somali’de inşa edilmişti” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205