Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Saklıgöl ve Kamara için koruma kararı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’nin Honaz İlçesi’ndeki Saklıgöl ile Buldan İlçesi Kamara Traverten Sırtı’nın koruma kararını imzaladı. Karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Saklıgöl ve Kamara için koruma kararı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli’nin Honaz ve Buldan İlçeleri’ndeki iki önemli bölgenin hassas alan ilan edilmesiyle ilgili kararı imzaladı.

Honaz’daki Saklıgöl ile Buldan’daki Kamara Traverten Sırtı’nın hassas alan olarak tescil edildiği karar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Denizlihaber.com sitesinde yer alan habere göre; Honaz’ın Yukarıdağdere Mahallesi, Gölarası Mevkii’nde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Saklıgöl, 26 Haziran 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından potansiyel doğal sit alanı ilan edildi.

Bölgenin “Kesin korunacak hassas alan” tesciline ilişkin tescil süreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün attığı imza ile tamamlandı.

Saklıgöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ve kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla hassas alan olarak tescil edildi.

BELEDİYE BAŞKANI KARARI OLUMLU KARŞILADI

Honaz Belediye Başkanı CHP'li Yüksel Kepenek, Saklıgöl'ün koruma altına alınmasının gelecek açısından önemli olduğunu ifade ederek, "Saklıgöl, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle koruma altına alındı. Çocuklarımıza, torunlarımıza ve onların çocuklarına daha doğrusu geleceğe aktarma konusunda doğru bir karar alındı. Burası çok değerli bir bölge. 1200 metre rakımda, havasıyla, ormanlık alanları ve doğasıyla ziyaretçilerin güzel zamanlar geçirdiği bir yer. Biz, Honaz Belediyesi olarak daha güzel projeler yapacağız. Saklıgöl, 30 Temmuz 2019'da, Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan kararla Honaz Belediyesi'ne devredildi. Burada peyzaj çalışması yapacaktık ancak kararname çıktı. Kararnameyle burası gelecek yüzyıllara aktarılacak alan haline gelecek. Üst ve altyapı çalışmaları tamamen kontrol altında olacak. Burada çaktığımız her çivi, attığımız her adım geleceği bağlayıcı olduğu için yapılacaklar bir kurumdan geçecek. Çok doğru yerinde ve zamanında alınmış bir karar olarak düşünüyorum" dedi.

Yukarıdağdere Mahallesi Muhtarı Ahmet Aslan ise, Saklıgöl'ün doğal bir cennet olduğunu belirterek, "Hafta sonları burası çok kalabalık oluyor, piknik için geliyorlar. Burası saklı bir cennet. Hatta göl içinde bağımsız bir ada bile var. Yaklaşık 40 metrekarelik ada, rüzgarın estiği yöne doğru kayıyor. Saklıgöl, koruma altına alınmasıyla daha güzel olacak" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER