Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turunda Denizli de var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 günlük Afrika turuna çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 26-28 Ocak tarihlerinde gerçekleştireceği Cezayir, Gambiya ve Senegal ziyaretlerinde AK Parti Grup başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan da eşlik ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika turunda Denizli de var!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26-28 Ocak tarihlerini kapsayan 3 günlük Afrika turuna çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilerin ilk durağı; Cezayir oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cezayir ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile AK Parti Grup Başkan Vekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan eşlik etti. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Milletvekili Özkan; “Afrika ülkeleriyle Diplomatik ve Ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cezayir Gambiya ve Senegal ziyaretlerine eşlik etmek üzere ilk durağımız olan Cezayir ulaştık” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cezayir’i ziyareti, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un geçtiğimiz Aralık ayında göreve gelmesinin ardından bu ülkeye Devlet Başkanı seviyesinde gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşıdı.

ŞEHİTLER ABİDESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Cezayir'de resmi karşılama töreninin ardından Şehitler Abidesi’ni ziyaret etti. Erdoğan, Cezayir Milli Marşı'nın dinlenmesinin ardından anıta çelenk bırakıp dua etti.

CEZAYİR CUMHURBAŞKANI TEBBUN İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Cezayir’de Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile bir araya geldi. Erdoğan ve Tebbun baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçti.

ERDOĞAN VE TEBBUN'DAN ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, gerçekleştirdikleri ikili görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. ‘Kahramanlar ve şehitler diyarı’ olarak nitelendirdiği Cezayir'de 2018 yılındaki ziyaretinin ardından bir kez daha bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ev sahipliği ve misafirperverlikleri için mevkidaşına şükranlarını sundu. Tebbun'u görevine seçilmesi dolayısıyla tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve başlamasının ardından devlet başkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştiriyor olmaktan da ayrıca onur duyuyorum” dedi. Türkiye'nin Cezayir'in müreffeh geleceğine yürekten inandığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir'in güvenliğini, huzurunu ve bekasını Türkiye'ninkinden ayrı asla düşünmediklerini vurguladı.

“CUMHURBAŞKANI TEBBUN'U TÜRKİYE'YE DAVET ETTİM”

Görüşmelerde siyasi, askeri, güvenlik, ticari, kültürel, turizm gibi konuları ele alma olanağı bulduklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ortak irademizin bir tezahürü olarak bugün ülkelerimiz arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni tesis etmek üzere huzurlarınızda az önce malum imzaları atmış bulunuyoruz, hayırlı olsun. Aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Tebbun'u konseyimizin ilk toplantısını bu yıl içerisinde gerçekleştirmek maksadıyla Türkiye'ye davet ettim. Öyle zannediyorum ki en kısa zamanda bu toplantıyı ülkemizde yapmayı planladık” dedi.

“CEZAYİR'DEKİ YATIRIMLARIMIZ 3,5 MİLYAR DOLARI BULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Afrika Kıtası’ndaki en büyük ikinci ortağımız olan Cezayir'le ticaret hacmimizi 5 milyar Dolar’a çıkarmayı aramızda değerlendirdik. Cezayir'deki yatırımlarımızın tutarı 3,5 milyar Dolar’ı bulmuştur. Bu rakam girişimcilerimizin Cezayir'e olan güveninin ifadesidir. İş adamlarımızın karşılıklı yatırımlarının ve birlikte daha fazla iş yapmalarının önündeki engelleri kaldırma yönünde ortak irademizi de ortaya koyduk. Aramızdaki ilişkileri aslında Cezayir'i pazar veya Türkiye'yi pazar olarak görmek değil, 'kazan-kazan' esasına dayalı olarak bu adımları atıyoruz. Bu nedenle Türk ve Cezayirli iş adamlarını yeni ortaklıklar kurmaları ve gençlerimize yeni istihdamlar sağlamaları doğrultusunda teşvik ediyoruz.”

“LİBYA'DAKİ GELİŞMELER CEZAYİR'İ DE ETKİLİYOR”

Görüşmelerde, bölgesel meseleler hakkında kapsamlı ve verimli fikir teatisinde bulunduklarına işaret eden Erdoğan, “Bölgemizin içinden geçtiği bu zorlu dönemde Cezayir istikrar ve barış unsuru olmaya devam ediyor. Ancak Libya'daki gelişmeler komşu Cezayir'i de doğrudan etkiliyor. Gerek göç yükü gerekse güvenlik noktasında Cezayir'in karşılaştığı sıkıntıların farkındayız. Biz krizin başından beri Libya'da askeri çözümlerle sonuç alınamayacağını vurguluyoruz” şeklinde konuştu.

EMİNE ERDOĞAN BİLGİSAYAR SINIFINI AÇTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Cezayir’de TİKA tarafından Arezki Adjoud İlkokulu’nda yaptırılan bilgisayar sınıfının açılışını yaptı. İstiklal Marşı’nın okumasıyla başlayan açılış töreninde konuşma yapan Emine Erdoğan, Cezayir’le ikili ilişkilerin gelişmesini umduğunu belirtti. Erdoğan, konuşmanın ardından bilgisayar sınıfında bir araya geldiği öğrencilere hediye verdi.

“TÜRKİYE'NİN AFRİKA ÜLKELERİYLE TİCARET HACMİ YÜZDE 381 ARTTI”

Cezayir’de düzenlenen Türkiye-Cezayir İş Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ve heyetine gösterilen samimi misafirperverlik için başta Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun olmak üzere Cezayir makamlarına şükranlarını sunarken, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) düzenledikleri buluşma için teşekkür etti. İş forumunun Türk iş dünyası ve müteşebbisleri için yeni ortaklıklara, yeni açılımlara, yeni proje ve yatırımlara kapı aralamasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş adamlarımızın karşılaştıkları sıkıntıların çözüme kavuşturulması her zaman ana gündem maddelerimizden biri olmuştur. Hamdolsun bu gayretlerimizin meyvelerini de son 17 yılda neticelendiriyoruz. Bugün 210 ekonomik bölgeye ihracat yapan ve 222 ülkeden ithalat gerçekleştiren bir ülkeyiz. 2002'de ihracatımız 36 milyar Dolar iken bu sene 181 milyar Dolar’a çıkardık. Türkiye'nin Afrika ülkeleriyle toplam ticaret hacmi son 17 yılda yüzde 381 artışla 26 milyar Dolar’a ulaştı. Sadece bu kıtaya olan ihracatımız 16 milyar Dolar’ı buldu.”

“KITA İLE İLİŞKİMİZİ DAHA DA İLERLETECEĞİZ”

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki iş konseyi sayısının 2015'te 30 iken, 2019'da 45'e yükseldiğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “22 program ofisiyle TİKA, kıta genelinde yeni ve özgün bir kalkınma modelinin sancaktarlığını yapıyor. Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları İstanbul'dan 38 Afrika ülkesindeki 58 noktaya uçuş düzenliyor. Türkiye Bursları'yla 4 bin 500 civarında Afrikalı öğrenciye lisans, yüksek lisans ve doktora alanında ücretsiz eğitim sağlıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem Kıta ile ilişkimizi daha da ilerleteceğiz” dedi. 

(İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER