Cumhuriyet coşkusu Laodikeia’da!

Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında 24 Ekim Pazar günü saat 17.30’da Laodikeia Antik Kenti’nde ‘Büyük Türkiye Orkestrası Konseri’ düzenleyecek. Antik kentin muhteşem atmosferinde görsel ve işitsel şölen yaşatacak konserle Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanacak. Konser, DRT ekranlarından naklen yayınlanacak.

DRT ekranlarında yayınlanan ve Cansu Karacık Yazıcı tarafından hazırlanıp sunulan Güne Bakış programının konuğu GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Şule Yılmaz, GESİFED hakkında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz; “2012 yılında ülke kalkınmasının bölgesel kalkınmadan geçtiğine inanan STK başkanlarının bir araya gelerek TR-32 Kalkınma Ajansı Bölgesi’ni kapsayan Denizli, Aydın, Muğla derneklerini kapsayacak şekilde kurulmuş olan bir iş dünyası federasyonudur. Bünyemizde 11 dernek bulunmaktadır. Amacımız ülke ekonomisine destek olmak için bölgesel dinamiklerimizi kullanarak,  bölgesel potansiyellerimizi kullanarak artı değer yaratmaktır. Bizim bağlı olduğumuz bir konfederasyon var ve ismi Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED). İlk kurulduğumuzda 6 dernekle başlamıştık şuan itibarıyla 11 derneğe ulaşmış durumdayız. Çalışmalarımız ve görüşmelerimiz 3 ilimizde sürüyor. 2018 yılında aramıza Söke Genç İş İnsanları Derneği ve Aydın Genç İş İnsanları Derneği aramıza katıldı. Bu yıl ise aramıza Marmaris Genç İş İnsanları Derneği katıldı. Birlikte olmak, birlikte sinerji yakalamak, aynı ortak amaç ortak akılı düşünebiliyorsak hep birlikte daha fazla şeyler yapabileceğimize inanıyoruz. Ekonomik, sosyal, kültürel anlamda aynı fikirde olduğumuz, bizim de birlikte yol alabileceğimizi düşündüğümüz tüm derneklerle bir arada olmak istiyoruz” dedi.

“AMACIMIZ CUMHURİYETİ COŞKUYLA YAŞAMAK”

GESİFED tarafından Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında 24 Ekim Pazar günü saat 17.30’da Laodikeia Antik Kenti’nde yapılacak ‘Büyük Türkiye Orkestrası Konseri’ hakkında da konuşan Yılmaz; “Biz bu sene beşincisini düzenleyeceğiz. Amacımız gerçekten Cumhuriyeti büyük bir coşkuyla yaşamak, yaşatmak, hissetmek ve hissettirmek. Bununla ilgili biz, ilk 2017 yılında başladık. Bir iş dünyası federasyonuyuz ama sadece amacımız iş dünyası olmamalı. Sosyal kültürel birçok alanda da bağlı bulunduğumuz dernek ve illerimize de katkımız olmasına gerektiğine inandığımız için bu Cumhuriyet’le başladı. İlk üç sene balo şeklinde devam ettik. Geçen sene pandemiden dolayı baya sıkıntılı süreçler yaşadık ama biz yine vazgeçmedik. Biz, ‘bir şekilde bu kutlamayı yapacağız’ dedik ve Hierapolis’te seyircisiz yapmak durumunda kaldık. Sayın Valimiz sağ olsun bize orayı açtı. Orada bir kutlama yaptık. Bizim hastagimiz ‘iyikicumhuriyet’ ve biz bunu hep kullanıyoruz, çok büyük gururla kullanıyoruz. ‘İyi ki cumhuriyet, iyi ki Atatürk kadınlarıyız, iyi ki Türk kadınlarıyız’ diyorum. Onun açtığı yolda buralara geldik, inşallah daha ilerlere gideceğiz. Çünkü kadının gücü her yerde var gerçekten kadının olduğu her işte çok daha farklı boyutlar, farklı başarılar, farklı bakış açıları olabiliyor. Daha çok yerde olmak, daha çok şey paylaşmak hepimizin amacı. Hem TÜRKONFED hem GESİFED, kadın derneklerine de çok değer veriyor. Bizim bünyemizde şu an 3 kadın derneği var. Onlarla birlikte olmak bile çok ayrı bir şey. Kadın farklı bakış açısı yaratıyor. Daha güzel bir şeyler katabiliyor. İyi ki Cumhuriyet” diye konuştu.

“DENİZLİ VALİLİĞİ HİMAYESİNDE YAPIYORUZ”

Geçen yıl zorluk yaşadıklarını ifade eden Yılmaz; şunları kaydetti: “Bu sene biraz daha biraz daha şanslı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu seneki konserimizi Denizli Valiliği himayesinde yapıyoruz. Gerçekten teşekkür ediyorum, her zaman yanımızda. Hem belediye başkanlarımız hem valiliğimiz geçen sene de bu sene de bütün etkinliklerimizde yanımızda oldu. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Çünkü biz büyük bir heyecanla çalışmalara başlıyoruz. O destekleri görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Biz Cumhuriyet etkinliğiyle ilgili bir komite oluşturduk. Komitemiz yaklaşık bir aydır yoğun bir şekilde çalışıyor. Hiçbir şey aksamasın istiyoruz, her şeyi güzel yapmaya çalışıyoruz. Konserimiz bu sene Laodikeia’da olacak. Pandemiden dolayı balo konseptlerine dönemiyoruz, sağlığı da düşünmek zorundayız. Bu sene daha bir coşkulu olmasını istedik, seyircili olsun istedik. Burada da bir okulumuz bizimle birlikte olacak, öğrencilerimiz olacak. Her toplantımızda öğrenciler var. Çok daha heyecanlı olacak. Hep beraber bayrak sallayacağız, marşları hep beraber söylemek daha güzel olacak. O heyecanla hızlı bir şekilde çalışıyoruz.”

KONSER, DRT’DEN NAKLEN YAYINLANACAK

İzmir’den Büyük Türkiye Orkestrası’nın geleceğini ifade eden Yılmaz, “Büyük Türkiye Orkestrası, Ege Üniversitesi konservatuarı hocalarından kurulan 43 kişilik büyük bir ekip. Konserimiz teatral anlatım, şarkılar, türküler, marşlar ve arada danslarla birlikte Cumhuriyet’in kurulmadan önceki halinden kurulmuş ve günümüze kadar gelen bir anlatım şeklinde olacak. Konserimiz üye derneklerimizin üyelerine açık olacak, Laodikeia’da çok büyük bir alanı kullanamadığımız için sınırlı sayıda davetiyemiz var ama sizlerin, DRT’nin bunu canlı yayınlıyor olması, bizi çok çok mutlu etti. Çünkü biz o coşkuyu binlerle, on binlerle birlikte yaşayacağız. O yüzden DRT ailesine çok çok teşekkür ediyorum.  Konserin Laodikeia’da olması bizi daha da heyecanlandırıyor. Çünkü orası da Denizli’nin çok güzel değerlerinden biri ve bu anlamda tanıtmak için çok uğraşıyoruz. O görsel şölen ve konser ve Cumhuriyet vurgusunun yapılması sanki daha ayrı bir güzellik katacak bu konserimize. Cumhuriyeti hep birlikte hatırlatacağız. Eminim bizden sonra da bu bayrağı devralacak birçok kadınlarımız olacak ve artarak, çoğalarak o coşkuyu daha da artırarak edeceğiz” şeklinde ifade etti.

“DESTEKÇİLERİMİZİN HER SENE ARTACAĞINA İNANIYORUZ”

Kuruluş amaçlarının Atatürk’ün çizdiği Türkiye Cumhuriyeti vizyonuna uygun hem ekonomik hem sosyal kültürel anlamda katkı sağlamak ve o yolda ilerlemek olduğunu söyleyen Yılmaz, şunları kaydetti: “Beş yıl boyunca sürekli bizimle olan ‘konserimiz, etkinliğimiz var’ dediğimizde ‘evet, biz de varız’ diyen çok sponsorlarımız, destekçilerimiz var. Hepsine çok çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varlar, iyi ki birlikte bu işi yapıyoruz. Bu destekçilerimizin de her sene artacağına inanıyoruz. Biz GESİFED olarak Cumhuriyet bizim için çok önemli, bizimle birlikte bu geleneksel hale geldi Cumhuriyet kutlaması. Biz bir iş dünyası federasyonuyuz, iş dünyası ile ilgili çalışmalarımız var. Bununla ilgili üyelerimiz arasında ticareti geliştirmekle ilgili komitelerimiz, çalışmalarımız var ve bir de bizim ‘Ege hikayesi’ diye bir projemiz var. Ege hikayesi üç ilimizi kapsayan hem ticaret hem turizm, sağlık kültürel anlamda öne çıkarabileceğimiz, buralarda unutulmuş değerleri öne çıkarabileceğimiz bir proje. Çalışmasını hala yapıyoruz. Buradaki amacımız, bu üç ilde bir rota belirleyip insanlara bunu sunmak, bilinen yerlerden ziyade daha spesifik, hatırlatabileceğimiz, herkesin ilgisini çekebilecek şeyleri ortaya çıkarmakla ilgili o projemiz hala devam ediyor. Önümüzdeki günlerde, çalışmalar da tamamlandığında daha somut şeylerle çıkıp herkese duyuracağız. Başta GESİFED Başkanımız Oktay Mersin’e teşekkür ediyorum. Biz komiteyi kurduk ama her zaman yanımızda ve çok destek oluyor. Komite üyesi arkadaşlarım Özlem, Emel, Cahide ve Elif çok yoğun bir şekilde çalışıyor ve bizi destekleyen yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza ve tüm sponsorlarımıza, kapısını çaldığımız herkesin kapıyı açıp ‘evet, biz sizin yanınızdayız’ diyen herkesi, adını unuttuğum herkese çok çok teşekkür ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2021, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER