'CUMHURİYET; ÖNCELİKLE 'HÜRRİYET' DEMEKTİR'

'CUMHURİYET; ÖNCELİKLE 'HÜRRİYET' DEMEKTİR'

 DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve çekimleri Buldan’da yapılan ‘Haberin Merkezi’ programının konuğu olan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay; erken seçim sürecini değerlendirdi.
Başkan Gülbay, “Cumhuriyet bugün çoğunluk kavramıyla açıklanır hale geldi. Cumhuriyet bu değildir. Cumhuriyet öncelikle hürriyet demektir, eşitlik demektir, kardeşlik ve dayanışma demektir. Bunlar yoksa cumhuriyet yoktur” dedi. 

Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve çekimleri Buldan’da yapılan ‘Haberin Merkezi’ programının konuğu oldu. 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimini değerlendirdi. Başkan Gülbay, “Ülke olarak önemli sürecin içerisindeyiz. Ülke gerek ekonomik anlamda gerek eğitim anlamında ciddi bir krizin içinde. Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce’nin de tekrar tekrar üzerinde durduğu eğitim konusunu çok önemsemeliyiz.  Sayın İnce, halka seslenişlerinde Endüstri 4.0’dan bahsederek eğer biz buna yönelik bir eğitim politikası gerçekleştiremezsek belki 100 yıl geride kalacağız diyor. Bu konuda Gazi Mustafa Atatürk’ün öğretmenlere yönelik cumhuriyeti de tanımlayan bir sözü var. Atatürk diyor ki; ‘Öğretmenler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, nesiller ister.’ Yani fikri hür; özgür düşünce olmazsa, vicdanı hür; hukuk anlayışı ahlakı ve kültürü olmazsa, biz böyle çocuklar, gençler yetiştiremezsek eğitim sistemimizi böyle dizayn edemezsek cumhuriyet devamlılığını sürdüremez” diye konuştu.

“BİZ CUMHURİYETİ UNUTTUK”
Özgürlük ve eşitliğin olmadığı yerde cumhuriyetin de olmadığını söyleyen Başkan Gülbay; “İlelebet yaşayacak cumhuriyet için gerekli olan şey önce hürriyettir. Biz cumhuriyeti unuttuk. Bu anlamda etimolojik olarak bakarsak cumhuriyet kavramına; cumhur aslında Arapça iki kelimenin birleşimini ile ortaya çıkmıştır. Şimdi ‘cumhur ne?’ dediğimizde; ‘halk’ diyoruz. Aslında öyle değil. Cumhur; cümle alemin hürriyetini hedefleyen rejim demektir. Cumhuriyetin başlangıcında ‘cüm’ diye yazılmıştır ama Türk diline uyumu nedeniyle cumhur demişiz. Cumhur kelimesinde iki kavram vardır aslında; özgürlük için bir araya geliştir cumhuriyet. Cumhuriyet Halk Fıkrası, Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde 1923'te kurulmuştur” diye konuştu. 

“CUMHURİYET; ÖNCELİKLE ‘HÜRRİYET’ DEMEKTİR”
Başkan Gülbay, sözlerine şöyle devam etti: “Önceleri "Halk Fırkası" adını alan siyasi oluşum 1924 yılında "Cumhuriyet Halk Fırkası" adını almıştır. "Cumhuriyet Halk Fırkası" 1935 yılında yapılan bir toplantının ardından "Cumhuriyet Halk Partisi" adını almış ve bu isimle günümüze kadar gelmiştir. Cumhuriyet Halk Fırkası kurulduktan sonra Atatürk cumhuriyetin temel değerleri yıpranır, aşınır diye Cumhuriyet Halk Partisi adını verdirmiştir. 1935 yılında "Cumhuriyet Halk Partisi" ismini alan "Cumhuriyet Halk Fıkrası", hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni biçimlenmesinde önemli rol oynamıştır. Cumhuriyet bugün çoğunluk kavramıyla açıklanır hale geldi. Cumhuriyet bu değildir. Cumhuriyet öncelikle hürriyet demektir, cumhuriyet önce eşitlik demektir, cumhuriyet önce kardeşlik ve dayanışma demektir. Bunlar yoksa cumhuriyet yoktur. Bugün ne yazık ki böyle bir sürecin içerisindeyiz. Hukukun üstünlüğünü es geçen bir cumhuriyet anlayışı ile bir yere varamayız. Her şeyi tek bir kişiye bağlayarak bir yere varamayız. Yargı bağımsızlığı yoksa, hukukun üstünlüğü yoksa siz gelişemezsiniz, kalkınamazsınız. Sizi ekonomik krizler de bekler daha derin krizler de bekler.”

“BU SEÇİM MİLLETİMİZ ADINA ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”
Gülbay, “Cumhuriyetin bir hedefi de muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve aşmaktır. O nedenle bu seçim milletimiz adına çok büyük bir önem arz etmektedir. Ben bu topraklarda yaşayan herkesin huzuru ve kardeşliği istediğini düşünüyorum.  Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce de bu konuyu önemle vurguluyor.  ‘Gelecek’, ‘gençlik’, ‘bilim’, ‘hukukun üstünlüğü’ diyor. Bunlar çok önemli değerler.  Cümle alemin yönetiminden sorumlu hürriyeti, kardeşliği ve eşitliği sağlayacak cumhurun başı olacak kişinin tam tarafsız olması lazım. Bu anlamda Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, çok doğru bir şey yapmıştır. Genel Başkanlık yarışında rakibi olan Sayın Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı Adayımız yapmıştır. Bizim birbirimizin kardeşliğine ihtiyacımız var.  Seçim sürecinde de bunun unutulmaması gerekiyor” dedi.
 

TOLGA ALP DÜZGÖREN-MEHMET ÜNLER 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER