'CÜZDAN ALIŞKANLIĞI TEKRAR KAZANILMALI'

'CÜZDAN ALIŞKANLIĞI TEKRAR KAZANILMALI'

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre; kağıt paralar grip virüsünün bulaşmasında önemli rol oynuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Turgut Yüksel; “Kağıt paralar grip virüsünün taşınmasında önemli rol oynuyor. Bu nedenle cüzdan kullanma alışkanlığı yeniden kazanılmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanlığı’nın hazırladığı rapora göre; grip şikâyetleriyle acil servislere başvuru yapan sayısı artarak devam ediyor ve kağıt paralar grip virüsünün bulaşmasında önemli rol oynuyor. Kâğıt para ciddi bir virüs taşıyıcısı olarak 3 gün boyunca virüs taşıyabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Turgut Yüksel; “Para herkesin cebine girip çıkıyor. Özellikle kağıt paralar grip virüsünün taşınmasında önemli rol oynuyor. Parasız hayat yok. Eskiden cüzdan kullanma alışkanlığı vardı. Tekrar o alışkanlığın kazanılmasında fayda var. Paralar hijyenik olmuyor.  Mümkünse paraları temiz kullanalım” dedi.                                            

“MEVSİMİNE GÖRE DEĞİL GÜNÜNE GÖRE GİYİNMELİYİZ”
Op. Dr. Yüksel sözlerinin devamında ise; “Grip genellikle sonbahar ve kış mevsimini sever. Bunun nedeni de ani ısı değişimleridir. İklim değişikliğinin ortaya çıkardığı ciddi bir durum var. 3 sene önce bu dönemlerde Denizli’de kar ve buz vardı. Şimdi ise kış mevsiminde ilkbaharı aratmayan bir hava yaşıyoruz. İnsan vücudu normalde ısı değişimlerine 4 haftada adapte olur. Vücutta kendi savunmasını geliştirir ve hasta olmaz. Günümüzde artık 4 hafta değil, her gün ısı değişimi yaşanıyor. Ani ısı değişimlerinden dolayı da vücut strese giriyor ve direnci düşüyor. Direnci düşünce de hastalık kaçınılmaz oluyor. Artık mevsimine göre değil, gününe göre giyinmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“VİRÜSLER 8 SAAT CANLI KALABİLİYOR”
“Öte yandan toplu taşıma araçları da gribin bulaşmasında önemli rol oynamaktadır” diyen Op. Dr. Yüksel şunları aktardı: “Virüsler 8 saat canlı kalabiliyor. Aşırı soğuklarda ise günlerce canlı kalabilmektedir. Kalabalık ve kapalı ortamlarda çok fazla kalmak da iyi değil. Bu virüslerde son dönemlerde bildiğimiz virüsler olmaktan çıktı. Eskiden soğuk algınlığı ve grip virüsleri olarak adlandırıyorduk. Günümüzde virüsler kabuk değiştirmeye başladı. Bu değişim nedeniyle 4-5 günde iyileşen kişiler 15 günde zor iyileşmeye başladı. Nedeni ise; yine bulaşıcı bir virüs. Ancak değişmiş bir virüs.”

“HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ”
Gripten korunmak ve kurtulmak için neler yapılması gerektiğini anlatan Op. Dr. Yüksel ; “Kesinlikle dışarıdan içeri girdiğimizde elimizi, yüzümüzü yıkamalıyız. Hijyen çok önemli. Toplu taşıma araçlarında eldiven türü şeyler giymekte fayda var. Çünkü eldiven size aittir. Onu da getirip evde yıkarsınız veya temizlersiniz. Alışveriş merkezleri gibi kapalı yerlerde uzun süre kalmamalıyız. Kalabalık yerlerde oturacaksak mümkün olduğunca havalandırması iyi bölgeler tercih etmeliyiz. Rahatsızlığı olanlar dışarı çıkmasınlar ve başkalarına bulaştırmasınlar. İstirahat etsinler. Beslenme de oldukça önemli. Bol meyve yemeliyiz. Protein almalı ve bol su içmeliyiz. Gribe yakalanmışsanız ve belirtileri 3 günden sonra kaybolmuyorsa mutlaka hekime başvurmalıyız” diye konuştu.

 

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER