Damak çatlatan lezzete korona etkisi

Kuzu etinden yapılan, tandır ateşinde pişirilen Denizli kebabı, yöre halkının yanı sıra kente gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Ancak pandemi süreci kebapçıları da etkiledi.

Damak çatlatan lezzet olan Denizli kebabı, kente gelen ziyaretçilerin yemek tercihleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Tüm sektörlerde olduğu gibi, Denizli kebabı da korona virüs salgından nasibini aldı. Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda bulunan Kebapçı Yakup Kocabay, asırlık lezzeti 1990 yılından beri müşterilerinin beğenisine sunduğunu belirtti.

İşletmede kebap ustası Halil Tunçer, kebabın yapılışına dair bilgiler paylaştı. Tunçer; “Denizli kebabı tandır ateşinde pişirilir. Süt kuzu kullanılır. Kuzuların kilosu 18-20 kilo arasındadır. Altı aylık kuzular tercih edilir. Küçük kuzunun eti daha taze olur. Koku olmaz. Özel şişlere takılıp pişiriyoruz. Müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz” şeklinde konuştu.

“İnişli çıkışlı bir süreç yaşadık”

Salgının başından beri inişli çıkışlı bir süreç yaşadıklarını belirten işletme sahibi Fatih Burak Kocabay; “Gerekli önlemleri aldıklarını vurgulayan Kocabay; “Tüm misafirlerimize Denizli kebabını en lezzetli bir şekilde sunmaya çalışıyoruz. 1990 yılından beri burada hizmet veriyoruz. Salgınla birlikte bizlerde inişli çıkışlı bir süreç yaşadık. 23 Mart’ta dükkanımızı kapattık. 1 Haziran’da geri açtık. Bu süreçte gerekli önlemlerimizi aldık. Girişlerde ateş ölücümü hala devam ediyor. Masalarda dezenfektanlarımız mevcut. En çok sosyal mesafe üzerinde durduk. Tabi bu süreçte işlerimizde azalmalar oldu. 65 yaş üzeri vatandaşlarımız maalesef gelemedi.  Geçen yıla göre yüzde otuz müşteri yoğunluğu azaldı. Denizli kebabı hem Denizlilerin hem de kent dışından gelen misafirlerin en çok tercih ettikleri lezzet arasında yer alıyor. Bu nedenle salgına rağmen müşterilerimiz vazgeçmedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER