Danıştay kararı onadı! Taş binalar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı bünyesinde

Denizli’de oluşturulması planlanan ‘Kent Müzesi’ projesi kapsamında yıkılmak istenen Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye Binaları hakkında Danıştay 14. Dairesi, durumu son noktayı koydu ve karar onaylandı. Binaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine girdiğini duyuran Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont, Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarına çağrıda bulundu; “Yapılması planlanan Kent Müzesi için fırsat bir kez daha ayağımıza geldi” dedi.

Danıştay kararı onadı! Taş binalar, Kültür Ve Turizm Bakanlığı bünyesinde

Denizli’de oluşturulması planlanan ‘Kent Müzesi’ projesi kapsamında yıkılmak istenen Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye Binaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Denizli Mimarlar Odası’nı karşı karşıya getirmişti.

Danıştay, 14. Dairesi son noktayı koydu ve kararı onayladı. 2014 yılında başlayan dava süreci hakkında açıklama yapan Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Serdar Alayont, davanın 5 Şubat 2019’da sonuçlandığının altını çizdi.

Başkan Alayont; “Binaların yıkım tehlikesine karşı oda tarafından 2014’te açılan dava 18 Eylül 2015’te kazanıldı ve binalar Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillendi. Binalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine girdi. Yapılması planlanan Kent Müzesi için fırsat bir kez daha ayağımıza geldi” dedi.

Denizli’de yıllardır yapılması planlanan Kent Müzesi için çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Alayont; “Taş Atölye Binaları ile Özel İdare İşhanı’nın bulunduğu alan ve diğer tescilli yapılar da bir arada tutularak, tescilli yapılar ile yıkımdan sonra oluşan bu meydanın işlevselliği konusunda ciddi bir planlama çalışması yapılması gerekmektedir. Kent merkezinde yer alan bu eserlerimizi korumak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için atılacak olan bu adımlarda, özellikle yerel yöneticilerimizin çabaları çok önemlidir. Kent Müzesi bir an önce hayata geçirilmelidir. Her ne kadar ‘Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye Binaları’ Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olsa dahi, söz konusu alanın bir bütün olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’nce ele alınması ve bu binaların çevresi ile birlikte yaşanabilir kılınması sağlanmalıdır” diye konuştu.

MİMARLAR ODASI’NDAN BÜYÜKŞEHİR ADAYLARINA ÇAĞRI

Kent Müzesi’nin hayata geçirilmesi için Denizli Valiliği’ne ve özellikle Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayları’na çağrıda bulunan Başkan Alayont; “Bütün bu planlamalar yapılana dek Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye Binaları acilen şu anda bulunduğu virane durumdan kurtarılmalıdır. Binalar, ve çevresindeki alanlar temizlenerek güvenliği sağlanmalı ve ‘Atölye Binaları’ kaderine terk edilmiş konumdan çıkarılmalıdır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlandığı belirtilen rölöve ve restorasyon projelerinin kamuoyuyla paylaşılması ve bu tescilli binaların bir an önce kentimize kazandırılması gerekliliğini Denizli Valiliği’ne ve özellikle yerel seçimler öncesinde Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adaylarına hatırlatmak isteriz” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL İDARE YIKILDI, ŞEHİR NEFES ALDI”

Geçtiğimiz aylarda yıkımı tamamlanan Özel İdare İşhanı ile ilgili de konuşan Başkan Alayont; “Taş Atölye Binaları’nın karşısında yer alan Özel İdare İşhanı’nın geçtiğimiz aylarda yıkılmasının ardından söz konusu alan kent merkezinde nefes alabilen bir meydan haline gelmiştir. Bununla birlikte, Özel İdare İşhanı’nın yanında yer alan diğer tescilli yapılardan olan 773 yıllık Vakıflar Hamamı ve Atatürk’ün Denizli’ye geldiğinde kaldığı ev olan Atatürk Evi Etnografya Müzesi’nin varlıkları da bu yıkım ile daha da görünür olmuştur” dedi.

PINAR ÇANKAYA- MEHMET ÜNLER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211