'DARBEYE KARŞI ÇARDAK BARİKATI'

'DARBEYE KARŞI ÇARDAK BARİKATI'

Bir ilçe halkı darbeye karşı müthiş bir direniş örneği verdi. Çardak barikatı; Külliye saldırısı planını bozdu. Kahraman Çardak darbecilere karşı adeta destan yazdı.. Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, darbe girişimine karşı “Çardak’ta 1 Gün’ü” anlattı..

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’ne karşı oluşturulan “barikatlardan” en önemli ve etkili olanlarından biri Denizli’nin Çardak ilçesinde kuruldu. Darbe Girişimi soruşturmalarında Hava Kuvvetleri Ana Davası iddianamesinde dahi adı geçen “Çardak Havaalanı Direnişi” Denizli ve Bölgenin darbecilere karşı en kararlı karşı duruşu ve itirazı oldu. Darbeye karşı Çardak barikatı ve direnişi; Ankara’da Beştepe Kampüsü’nü hedef alan komando birliklerinin Başkente ulaşmasını da engelledi ve darbe girişimcilerinin en önemli planlarından biri olan “Külliye Saldırısını” daha başlamadan Denizli’de çökertti.

BİR 15 TEMMUZ DESTANI DARBEYE KARŞI ÇARDAK BARİKATI

Bir ilçe halkı darbeye karşı müthiş bir direniş örneği verdi. Çardak barikatı; Külliye saldırısı planını bozdu. Kahraman Çardak darbecilere karşı adeta destan yazdı.. Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, darbe girişimine karşı “Çardak’ta 1 Gün’ü” anlattı. 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’ne karşı oluşturulan “barikatlardan” en önemli ve etkili olanlarından biri Denizli’nin Çardak ilçesinde kuruldu. Darbe Girişimi soruşturmalarında Hava Kuvvetleri Ana Davası iddianamesinde dahi adı geçen “Çardak Havaalanı Direnişi” Denizli ve Bölgenin darbecilere karşı en kararlı karşı duruşu ve itirazı oldu. Darbeye karşı Çardak barikatı ve direnişi; Ankara’da Beştepe Kampüsü’nü hedef alan komando birliklerinin Başkente ulaşmasını da engelledi ve darbe girişimcilerinin en önemli planlarından biri olan “Külliye Saldırısını” daha başlamadan Denizli’de çökertti.

KÜLLİYE SALDIRISI PLANINI ÇARDAK BOZDU
O akşam Çardak’ta Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ün öncülüğünde örgütlenen direniş sayesinde; darbeciler tarafından Denizli Komando Tugayı’ndan ve Söke’den Çardak Havaalanı’ndan kargo uçaklarla Ankara’ya gönderilmesi planlanan 580 komando ve askeri birlikler havaalanının hemen dışında durduruldu ve adeta bloke edildi. Başkan Mahmut Öztürk anonslarla ve çağrılarla Çardak İlçesi Halkını hava meydanına taşıdı. Havaalanı kompleksi ve hava meydanı pistine Çardak Belediyesi’nin ve Büyükşehir DESKİ’nin ağır iş araçları yerleştirdi. Bu arada hava meydanının elektrikleri, suyu ve doğalgazı kesildi. Uçakların inişi ve kalkışı engellendi.

Darbeye karşı Çardak barikatı ve direnişi; Ankara’da Beştepe Kampüsü’nü hedef alan birliklerin Başkente ulaşmasını da engelleyerek darbe girişimcilerinin en önemli planlarından birini “Külliye Saldırısı Planını” da çökertmiş oldu. 15 Temmuz akşamı darbe girişinin ilk anlarından itibaren teyakkuza geçen ve ilçesinde adeta direniş seferberliği ilan eden Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ün darbeye karşı oluşturduğu “Çardak Barikatı”nda; o akşam tüm Türkiye’de ortaya konulan direniş ve kahramanlık destanının “simge öykülerinden” birini yazıldı.

BAŞKAN ÖZTÜRK; DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI “ÇARDAK’TA 1 GÜN’Ü” ANLATTI
Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk 15 Temmuz akşamı orada idi ve darbe girişini en sıcak ve yakıcı yaşayan isimlerden biriydi. Bütün bir ilçe o gün; başlarında belediye başkanları ile nefes kesen bir direniş öyküsü yazdı. İşte tüm bunlardan dolayı kahraman ilçenin cesur başkanı Mahmut Öztürk 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 1’inci yıl dönümünde “Darbe Girişimine Karşı Çardak’ta 1 Gün’ü” anlatıyor.. Ve bu belgesel film ile unutulmaz bir işe ve tanıklığa imza atıyor, tarihe altın değerinde bir not düşüyor..

TARİH 15 TEMMUZ 2016 GÜNLERDEN CUMA’YDI
MAHMUT ÖZTÜRK;
Saat; 21.35.. Kızım Denizli’de İngilizce kursunda idi. Saat; 21.00’e geliyordu ve bana telefon etti. Çardak minibüsünü kaçırdığını, Denizli’de kaldığını söylüyordu. Eşim ve oğlumla birlikte kendi özel aracımızla saat 21:40 civarında kızımı almak üzere Denizli’ye hareket ettik. Çocuk yolda kalmasın diye hızlı bir şekilde Denizli’ye ulaştık. Daha Denizli’ye yeni girmiştik ve Üçgen Meydanı taraflarında idik. Telefonum çaldı, bir arkadaşım arıyordu. ‘İstanbul ve Ankara’da bir hareketlenme olduğunu ve bir kalkışmadan söz edildiğini’ söyledi. Hemen yanımda oturan eşime döndüm ve cep televizyonundan televizyon kanallarını ve haber sitelerini taramasını istedim. Bu arada da hızlıca kızımızı bulunduğu yerden aldık.  Ve hiç durmadan geri dönüş yolunu tuttuk. O heyecan ve telaşla 1 saat içinde Çardak’tan Denizli’ye gidiş geliş yolculuğumuzu tamamlamıştık.

Saat; 22.15.. Başkan Mahmut Öztürk dönüş yolunda Kocabaş rampasında konvoy halinde yol alan askeri araçlar konvoylarına rastladı. Hemen önünde yol alıyorlardı.  Sol şeride geçti ve eşine; konvoydaki askeri araçları saymasını söyledi. Araçlar iki ayrı grup halinde seyrediyordu. Eşi ilk rastladıkları konvoyu saymıştı ve 13-14 aracın olduğunu söyledi. Yaklaşık 500 metre daha ilerledikten sonra önlerinde bir konvoy daha belirdi. Hızlarını artırdı, bir an önce ilçeye ulaşmak istiyordu. Çok net rakamlar alamadı ama o askeri araç konvoyunda da; 35-40 araç saymışlardı.

MAHMUT ÖZTÜRK; Saat; 22.35.. Bu esnada da bir yandan cepten televizyon yayınlarını takip ediyor, diğer yandan da kalkışmanın niteliğini öğrenmeye çalışıyordum. Askeri araçları da geçtikten sonra ilçe ve partimizdeki arkadaşlarıma telefonla ulaşarak, güvendikleri herkese mesajlar atılmalarını ve vatandaşın belediyenin arka tarafında toplanmasını istedim. Ben evden belediyeye gidene kadar tüm personelin araçlarının başında hazır ve araçlarının da çalışır durumda olması talimatı verdim.

Saat; 22.45.. Eve geldikten sonra hemen arabasının anahtarını kızına verdi. Çocuklarıyla hızlı bir şekilde helalleşti. Eşi evde kalmayacağını ve onunla gelmek istediğini söylüyor ve “seni yalnız bırakmam” diyordu.

KAHRAMAN ÇARDAK DARBECİLERE KARŞI DESTAN YAZDI
MAHMUT ÖZTÜRK;
Üzerime spor kıyafetlerimi giydim. Kendime ait ruhsatlı silahımı belime taktım. Eşimi de yanıma alıp aldım, ve çocuklarımı anneannelerine gönderdim. Evim belediyeye yakındı ve kısa sürede belediye binasına geldik. Belediyenin çevresinde toplanan yaklaşık bine yakın vatandaş topluluğu şaşkın ve heyecanlı bir durumdaydı.

Başkan Öztürk; belediye görevlilerinden ve ilçe müftülüğünden belediye gelen imamlardan megafonlarla vatandaşları uyarmalarını, ses cihazı olan belediye araçlarının tamamının sokağa çıkarak anonslar yapmalarını istedi. Toplanma yeri olarak da belediyenin arkası belirlenmişti.

MAHMUT ÖZTÜRK; Öte yandan ben evde üzerimi değiştirdiğim sırada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN Türk aracılığıyla telefondan halka seslenişini de izledim. Vatandaşa ‘meydanlara çıkın, havaalanlarına gidin’ çağrısında bulunduğunu görünce adeta direniş ruhum kabarmıştı. Kısa bir organizasyonun ardından ‘ilk hedefimiz havaalanı’ dedik ve Ben önde ‘havaalanına doğru yola çıktık.’ Sağ olsun “Kahraman Çardaklılar” da bizi kırmadı. Hepsi peşimize düştü. Karayolunda rastladığım askeri konvoyları bildiğim için onlardan önce havaalanına yetişmek istiyordum. Ve bunu da başardım.

Saat; 00.35.. 15 Temmuz akşamı darbe girişinin ilk anlarından itibaren teyakkuza geçen ve ilçesinde adeta direniş seferberliği ilan eden Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk olabildiğince fazla araçla konvoy oluşturdu ve havaalanına doğru yola çıktı.. Tam kavşağa geldiklerinde Denizli’den gelen askeri konvoyun da bir kısmının askeri havaalanına bir kısmının da sivil havaalanına doğru döndüğünü fark ettiler. Askeri havaalanına gidenler anayoldan devam ederken, sivil havaalanına gidenler de önlerine doğru geldi. İki konvoy Çardak Hava Meydanı kavşağında adeta çakıştı. Başkan Öztürk askerleri ilk durduran ve müdahale eden isimdi.  Askerleri durdu ve ‘nereye gidiyorsunuz’ diye sordu. Askerler soruma ‘biz tatbikattan dönüyoruz’ diye yanıt verdi. Başkan biraz beklemelerini söyledi. Onlar beklerken de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı İl Başkanı Necip Filiz’i aradı.

MAHMUT ÖZTÜRK;
Askeri araçların önüne geçtikten sonra İl Başkanımıza askeri araç konvoyunun geldiğini söyledim. 40-45 civarında araç olduğunu, bunların neyin nesi olduğunu sordum. O da bana onların Çardak’a desteğe geldiklerini herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi. Daha sonra öğrendiğimiz kadarıyla Tugay Komutanı’nın FETÖ’cü darbeciler arasında olduğu ve Vali Bey’i bu şekilde bilgilendirip yanılttığı ortaya çıktı. İl Başkanı da Vali Bey’den bu şekilde bilgi aldığı için bize yanlış bilgi vermiş. Bunu sonradan öğrendik.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221