“DARBEYE KARŞI ÇARDAK BARİKATI” KİTAP OLDU

Bir ilçe halkının darbe girişimine karşı verdiği müthiş direniş örneği kitap oldu. Çardak barikatı; Külliye saldırısı planını bozdu. Kahraman Çardak 15 Temmuz 2016’da darbecilere karşı adeta destan yazdı. Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, darbe girişimine karşı “Çardak’ta 1 Gün’ü” anlattığı bir kitap yayınladı.

“DARBEYE KARŞI ÇARDAK BARİKATI” KİTAP OLDU

Bir ilçe halkının darbe girişimine karşı verdiği müthiş direniş örneği kitap oldu. Çardak barikatı; Külliye saldırısı planını bozdu. Kahraman Çardak 15 Temmuz 2016’da darbecilere karşı adeta destan yazdı. Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk, darbe girişimine karşı “Çardak’ta 1 Gün’ü” anlattığı bir kitap yayınladı. 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi’ne karşı oluşturulan “barikatlardan” en önemli ve etkili olanlarından biri Denizli’nin Çardak ilçesinde kurulmuştu. Darbe Girişimi Soruşturmalarında Hava Kuvvetleri Ana Davası iddianamesinde dahi adı geçen “Çardak Havaalanı Direnişi” Denizli ve Bölgenin darbecilere karşı en kararlı karşı duruşu ve itirazı olmuştu.

Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk 15 Temmuz 2016’da “darbe girişiminin en sıcak ve yakıcı hissedildiği” merkezlerden biri olan Çardak Havalanı’nda gerçekleştirilen halk direnişini; o günün notları, tanıklıkları ve yaşanan öyküler ile önemli bir belgesel kitaba dönüştürdü. Tarihe düşülen bir not olarak bastırılan 60 sayfalık kitap büyük ilgi ve alaka ile karşılandı. Darbeye Karşı Çardak Barikatı, adını taşıyan kitap; Ankara’daki Beştepe Kampüsü’nü hedef alan komando birliklerinin Başkente ulaşmasını engelleyen ve darbe girişimcilerinin en önemli planlarından biri olan “Külliye Saldırısını” daha başlamadan Denizli’de çökerten gerçek bir direniş öyküsünü anlatıyor.


 

KÜLLİYE SALDIRISI PLANINI ÇARDAK BOZDU
“Bir 15 Temmuz Destanı: Darbeye Karşı Çardak Barikatı” adını taşıyan kitaptan bazı bölümler ise şöyle;  O akşam Çardak’ta Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ün öncülüğünde örgütlenen direniş sayesinde; darbeciler tarafından Denizli Komando Tugayı’ndan ve Söke’den Çardak Havaalanı’ndan kargo uçaklarla Ankara’ya gönderilmesi planlanan 550 komando ve askeri birlikler havaalanının hemen dışında durduruldu ve adeta bloke edildi.

Başkan Mahmut Öztürk anonslarla ve çağrılarla Çardak İlçesi Halkını hava meydanına taşıdı. Havaalanı kompleksi ve hava meydanı pistine Çardak Belediyesi’nin ve Büyükşehir DESKİ’nin ağır iş araçları yerleştirdi. Bu arada hava meydanının elektrikleri ve suyu kesildi. Uçak ikmal yakıtı tarlalara boşaltıldı. Uçakların inişi ve kalkışı engellendi.
 

BAŞKAN ÖZTÜRK; DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI “ÇARDAK’TA 1 GÜN’Ü” ANLATTI
60 sayfa olarak basılan ve o gece Çardak ve Denizli’de yaşananların fotoğraflarının da yer aldığı kitapta; Çardak Halkı’nın darbeci komandolara karşı gösterdiği meydan okuma öyküsü anlatıldı. Çardak Barikatı, kitabından bazı bölümler ise şöyle;-Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk 15 Temmuz akşamı orada idi ve darbe girişini en sıcak ve yakıcı yaşayan isimlerden biriydi. Bütün bir ilçe o gün; başlarında belediye başkanları ile nefes kesen bir direniş öyküsü yazdı. İşte tüm bunlardan dolayı kahraman ilçenin cesur başkanı Mahmut Öztürk kitapta “Darbe Girişimine Karşı Çardak’ta 1 Gün’ü” anlatıyor ve tarihe altın değerinde bir not düşüyor..

-Darbeye karşı Çardak barikatı ve direnişi; Ankara’da Beştepe Kampüsü’nü hedef alan birliklerin Başkente ulaşmasını da engelleyerek darbe girişimcilerinin en önemli planlarından birini “Külliye Saldırısı Planını” da çökertmiş oldu.

-15 Temmuz akşamı darbe girişinin ilk anlarından itibaren teyakkuza geçen ve ilçesinde adeta direniş seferberliği ilan eden Çardak Belediye Başkanı Mahmut Öztürk’ün darbeye karşı oluşturduğu “Çardak Barikatı”nda; o akşam tüm Türkiye’de ortaya konulan direniş ve kahramanlık destanının “simge öykülerinden” birini yazıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193