DEBA MAĞDURLARINA UMUT IŞIĞI

DEBA MAĞDURLARINA UMUT IŞIĞI

Denizli’de DEBA’dan maaş, kıdem ve ihbar tazminatı alacağı bulunan 562 işçi için yıllar sonra önemli bir umut ışığı yandı. Denizli Tekstil sektörünün amiral gemisi gemisi olarak 27 yıl ticari faaliyet faaliyet gösterdikten sonra iflas eden ve kapısına kilit vurulan Denizli Basma Boya Sanayi A.Ş (DEBA) için, kapanmasından 7,5 yıl sonra İflas İdaresi oluşturuldu. Ve İflas İdare Heyeti 562 alacaklı işçi adına 2. Alacaklılar toplantısını gerçekleştirdi.

Denizli Tekstil sektörünün amiral gemisi gemisi olarak 27 yıl ticari faaliyet faaliyet gösterdikten sonra iflas eden ve kapısına kilit vurulan Denizli Basma Boya Sanayi A.Ş (DEBA) için, kapanmasından 7,5 yıl sonra İflas İdaresi oluşturuldu. Ve İflas İdare Heyeti 562 alacaklı işçi adına 2. Alacaklılar toplantısını gerçekleştirdi. Denizli Adalet Sarayı toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantı yer yer tartışmalı ver gergin geçerken, yıllar sonra DEBA Mağduru İşçiler için bir umut ışığı da yanmış oldu.

DEBA ile ilgili ortaya çıkan gelişmeler geçtiğimiz günlerde 1. alacaklılar toplantısı yapılıp, yasal İflas İdaresi oluşturulması ile başladı. Ardından 20 Temmuz Perşembe günü Avukatlar Yıldırım Aycan, Mehmet Ali Dokumacı ve İsmail Özgür ile 9. İcra Dairesi Müdür Yardımcısı Saadettin Sağlam’dan oluşan İflas İdaresi alacaklı DEBA işçileri ile toplandı ve işçilerden sorunun çözümünü yönetmek için yetki istedi. İflas İdaresi toplantıda; DEBA ve iştiraki olan 6 firmanın Denizli, İzmir ve Kocaeli’de gayrimenkulleri ile mal varlıkları bulunduğunu, bu ortaklıkların satılarak alacaklı işçilerin alacaklarının karşılanacağını anlattı. Toplantının uzaması üzerine, İflas İdaresi Heyeti önümüzdeki günlerde tarihi belirlenecek yeni bir toplantı için karar aldı. Ve dağıldı. 

Denizli’de DEBA’dan maaş, kıdem ve ihbar tazminatı alacağı bulunan 562 işçi için yıllar sonra önemli bir umut ışığı yandı. DEBA Mağduru İşçiler için oluşturulan İflas İdaresi hızlı bir şekilde toplantılara başlarken, DEBA ve iştiraki olan 6 firmanın fabrika binaları dışında; Denizli, İzmir ve Kocaeli’de gayrimenkullerinin bulunduğu bilgisine de ulaşıldığı kaydedildi. DEBA’nın ortaklıkları ve iştirakleri ile bu kuruluşların gayrimenkullerinin satılması ve 1. alacaklıların borçları ödendikten sonra 2. alacaklılar olan işçilere de önemli oranda ödeme yapılacağı bildirildi.

1973 yılında Denizli sanayiinin duayeni olarak kabul edilen Esat Sivri tarafından kurulan DEBA Denizli'nin Kayhan Mahallesi'nde 36 bin metrekaresi kapalı 102 bin metrekare alanda tekstil dokuma, boyama, basma, pantolon, nevresim, çarşaf üretimi yapıyor ve 22 ülkeye yıllık 100 milyon liranın üzerinde bir ihracat gerçekleştiriyordu. DEBA ayrıca Hugo Boss, Dockers, Levi's gibi ünlü markalara üretim yapıyor ve kendi yarattığı Uniqart, The Pantalone, Laodikya ve Colossae markalarını satıyordu.

MUHAMMET KARAÇAY-GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER