Dedesinden 58 yıl sonra aynı fakülteyi bitirdi

Türkiye’deki ilk diş hekimliği diplomasını alan Denizlili Abdurrahman Efendi’nin torunu Abdullah Sefa Dalbudak, dedesinin izinden giderek; 25 yılı aşkın süredir Denizli’de diş doktorluğu yapıyor. Aynı zamanda dedesinin mezun olduğu fakülteyi bitiren diş hekimi Dalbudak, edindiği meslekten memnun olduğunu dile getirdi.

Dedesinden 58 yıl sonra aynı fakülteyi bitirdi

Soyadı Kanunu’ndan önce 1930 yılında, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Denizlili Diş Hekimi Abdurrahman Efendi, Türkiye’de ilk diş hekimliği diplomasına sahip oldu. Abdurrahman Kahraman’ın torunu olan Abdullah Sefa Dalbudak, üniversiteye geçiş yıllarında dedesinin izinden gitmeyi tercih etti. Dedesiyle aynı fakülteyi bitiren Dalbudak, 1988’de diş hekimi diplomasını alarak; 25 yılı aşkın süredir Denizli’de dedesiyle aynı mesleği yapıyor. Dalbudak, Denizli’de bulunan muayenehanesinde kendi diplomasının yanında dedesine ait 1930 yılından kalma diplomanın ise hep duvarda asılı kalacağını belirtti.

“DİŞÇİ OLMAMDA DEDEMİN DE ETKİSİ VAR”

Dedesinin izinden gittiği için memnun olduğunu dile getiren Diş Hekimi Dalbudak, “Diploma 1930 yılında Isparta doğumlu diş hekimi ‘Abdurrahman Efendi’ diye geçen, aile arasında ‘Abdi’ diye bilinen dedeme ait. Benim aynı okulundan mezun olduğum İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden alınmış bir diplomadır. Ben de aynı fakülteden 1988’de mezun oldum. Bu diploma yaklaşık olarak 25 senedir muayenemde asılı durmakta. Dedemin ilk diploması. 1928 yılında Tababet ve Şuabat kanunu var. O kanundan sonra diş hekimliğinde icra edilecek konular ayrılıyor. ‘Örneğin diş hekimi şunları yapabilir’ diye ayrılıyor. Bu diplomanın diş hekimlerinin ne yapabileceğini belirten o kanun çıktıktan sonra verilen ilk diploma özelliği var. Dişçi olmamda dedemin de etkisi var. Ben Meslek Lisesi Elektrik Bölümü mezunuyum. Niyetim aslında elektrik mühendisliğiydi. Hiç de beklemiyordum ama birden diş hekimliğinde kendimi buldum. Çok da memnunum. Mesleğimi yaklaşık 25-30 seneden beri icra etmekteyim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER