DEGİAD’dan Avdan Termik Santral açıklaması

Denizli Genç İş İnsanları Derneği’nden (DEGİAD), Tavas İlçesi’ne bağlı Avdan Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santrale ilişkin yazlı açıklama yapıldı. Açıklamada; “Termik santralin, kamu yararı ve sağlığı, bölge halkının bireysel ve ticari menfaatleri ile doğa ve çevreye vereceği telafisi mümkün olmayan zararları açısından, yapımı uygun değildir” denildi.

DEGİAD’dan Avdan Termik Santral açıklaması

Denizli Genç İş İnsanları Derneği’nden (DEGİAD), Tavas İlçesi’ne bağlı Avdan Mahallesi’nde yapılması planlanan termik santrale ilişkin yazlı açıklama yapıldı. Maden sahalarının Tavas ve Kale İlçeleri’nin sınırları içerisinde yer aldığının belirtildiği açıklamada, bu sahaların açık ocak kömür işletmesi şeklinde çalıştırılmasının planlandığı dile getirildi. DEGİAD tarafından yapılan açıklamada; “Açık ocak madenciliği ile üretilecek olan kömürün hafriyatının, depolanmasının ve santrale sevkiyatı gibi süreçlerinin bölgedeki tarım topraklarına ve yeraltı su kaynaklarına ciddi zararlar vereceği ve bölgede tamiri mümkün olmayan ölçekte bir doğa tahribatı yaratacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Santralin çalışması esnasında endüstriyel atık depolama sahalarından toprağa, suya karışacak olan toksik maddeler ve baca dumanı ile havaya salınacak olan zehirli gazlar ve uçucu küller bölgede yaşayan halkın astım, akciğer rahatsızlığı, solunum yolu iltihabı ve kanser hastalıklarına yakalanma ihtimalini kat be kat artıracaktır. Yapımı planlanan termik santral, 30 yıllık aktif ekonomik ömrü süresince, ana geçim kaynağı tarım olan Tavas halkını gelirlerinden mahrum edeceği gibi, Tavas Ovası'nın verimli tarım toprağını tamamen yok olma tehlikesiyle de karşı karşıya bırakacaktır. Termik santralin, kamu yararı ve sağlığı, bölge halkının bireysel ve ticari menfaatleri ile doğa ve çevreye vereceği telafisi mümkün olmayan zararları açısından, yapımı uygun değildir” denildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLARLA ENERJİ SORUNUNU ÇÖZÜLEBİLİR

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “DEGİAD olarak Türkiye'nin enerji sorununun doğayı tahrip ederek kurulan kömürlü termik santrallerle veya her yıl milyarlarca dolar vererek ithal ettiğimiz doğalgaz ile çalışan termik santrallerle çözülemeyeceğinin bilincindeyiz. Ülkemizde çok büyük potansiyel arz eden güneş, rüzgar, su gibi temiz ve milli kaynaklara yönelmek suretiyle hem sürdürülebilir bir ekonomik model yaratabileceğimizi hem de gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir ülke bırakabileceğimizi düşünmekteyiz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz…”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221