“Değişmenin Tam İklimi”

Denizli Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, ‘AB İklim Diplomasisi Haftası’ kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik ‘AB-Türkiye Gençlik İklim Forumu’nu, ‘Değişmenin Tam İklimi’ başlığıyla gerçekleştirdi.

“Değişmenin Tam İklimi”

Denizli Sanayi Odası (DSO) Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, AB İklim Diplomasisi Haftası kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik ‘AB-Türkiye Gençlik İklim Forumu’ düzenledi. ‘Değişmenin Tam İklimi’ başlığıyla gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını DSO Başkanı Müjdat Keçeci yaptı. Başkan Keçeci konuşmasında, Türkiye’nin, iklim değişikliği ile mücadele amacıyla ülkelerin ortak hareket etmelerini hedefleyen Paris Anlaşmasını geçtiğimiz günlerde onayladığını ve bu gelişme ile daha da önem kazanan iklim hedeflerini gerçekleştirmek için karar vericilerin, özel sektörün, sivil toplumun birlikteliği son derece önem arz ettiğini vurguladı. DSO olarak sürece katkı sunmak amacıyla müzakereleri yakından takip ettiklerini ve iş birlikleri kurmaya devam ettiklerini belirten Başkan Keçeci, gençlerin başta olmak üzere herkesin bu süreçte katılımcı olması gerektiğinin altını çizdi.   

KURAKLIK, GIDA KRİZİ VE HAVA KİRLİLİĞİNE BAĞLI SAĞLIK SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

‘Havayı Koklayan Adam’ olarak bilenen Bünyamin Sürmeli, programa konuşmacı olarak katıldı. İklim değişikliğinin etkileri konusunda katılımcıları bilgilendiren Sürmeli, iklim krizi ve değişimin temel sonuçlarına değindi. Sürmeli; kuraklık, gıda krizi ve hava kirliliğine bağlı sağlık sorunlarına dikkat çekti. Dünyada her yıl 7 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini belirt Sürmeli, yapılan projeksiyonların bugünkü yaşantı şeklinin insanlığı güvenli bir şekilde yüzyılın sonuna taşımayacağını vurguladı. Sürmeli, gelecek nesillerin üretebilme hakkını elinden almamak adına israftan kaçınmak, alışveriş alışkanlıklarını gözden geçirmek ve su kullanımına dikkat etmek gibi bireysel çabaların çok önemli olduğunun altını çizdi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ AB TÜRKİYE DELEGASYONU’NA SUNULACAK

Program açılışının ardından Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve AB İklim Anlaşması Elçisi Prof. Dr. Nezih Orhon, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meneviş Uzbay Pirili ve SÜGEP Akademi Uluslararası Programlar Koordinatörü Çiçek Dilsiz katılımcıları günün konu başlıkları hakkında bilgilendirdi. İklim ve politika, iklim ve kentleşme ile iklim, iletişim ve savunuculuk konularında grup çalışmaları yapan gençler, var olan sorunları tespit ettiler. Öğleden sonraki oturumlarda ise moderatörler eşliğinde yerel ve ulusal aktörler ile nasıl çözümler üretebilecekleri konusunda atölyeler gerçekleştirdiler. Program gençlerin sunumları ve soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. ‘Değişmenin Tam İklimi’ mottosuyla, Türkiye’de AB Bilgi Merkezi’nin olduğu 19 ilde devam edecek ‘AB-Türkiye Gençlik Forumları’nın ikincisini düzenleyen Denizli AB Bilgi Merkezi, katılımcı gençlerin çözüm önerilerini içeren raporu AB Türkiye Delegasyonu’na sunacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER