DELİKLİÇINAR DERGİSİ 3 YILI GERİDE BIRAKTI

DELİKLİÇINAR DERGİSİ 3 YILI GERİDE BIRAKTI

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Ajanda’ programına konuk olan ve programda Delikliçınar Dergisi çalışmaları hakkında bilgiler aktaran Dergi’nin Genel Yayın Yönetmeni Özkan Fidan, son çıkan Kasım 2017 sayısıyla derginin 3’üncü yılını doldurduğunu söyledi.

Delikliçınar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özkan Fidan, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Arzu Özkan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Ajanda’ programına konuk oldu. Fidan programda Delikliçınar Dergisi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. “Delikliçınar Dergisi 25’inci sayısı Kasım 2017 çıktı. Bu sayıyla birlikte dergimizin 3’üncü yılını doldurmuş bulunmaktayız” diyen Delikliçınar Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özkan Fidan, sözlerine şöyle devam etti: “Dergi Türkiye’de çok fazla beklenen, özlenen ve istenen bir yayın değil. Öyle olmasını çok isterdik. Dergilerin yaşam sürelerini uzun tutmasının çok zor olduğunu biliyoruz. Yerel deyimle ‘en kaba dayı’ dergilerin bile 17 sayı çıkarabildiğini görüyoruz. Denizli’de bizim dışımızda sürekli yayınlanan 2 dergi var. Aylık dergi olarak çok az dergi var.”

“DENİZLİ’DE DERGİYİ GEREKEN YERLERE ULAŞTIRAMIYORUZ”
Bir derginin yaşaması için 3 olguya gereksinimi olduğunu belirten Fidan; “Bunlardan birincisi; para. İkincisi de; derginin içeriğini oluşturacak yazılar, şiirler, desenler. Üçüncüsü ise; okurlar. Okur olmazsa dergi, dergi olmazsa okur olmaz. Denizli’de dergiyi gereken yerlere ulaştıramama gibi bir beceriksizliğimiz var. Dergi ulaşıp da bize abone ya da yazı anlamında dönmeyen kesim de var” diye konuştu.

“BİZİM DERGİMİZ HER KESİME HİTAP EDİYOR”
Delikliçınar Dergisi’nin her kesime hitap edebildiğin vurgulayan Fidan; “Dergimizde 8 yaşındaki bir çocuğun eserleri de, 80 yaşındaki birinin de eserleri de yer aldı. Gençlerin bir kesimi daha çok magazinsel, resme ve karikatüre daha fazla yer veren dergileri tercih ediyor. O dergiler bir kahve içimi kadar sizleri oyalıyor. Sonrasında bir kenara konuluyor. Ben Delikliçınar Dergisi’nin böyle bir dergi olmadığını iddia ediyorum. Araştırma ve inceleme yapabilecek insanların başvurabileceği, kaynak niteliğinde bir dergi. Bizim amacımız yola çıkarken gençlere, çocuklara, yarının edebiyatçılarına olanak sağlamaktı. Onları özendirebilmekti” dedi. 

PINAR ÇANKAYA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER