DEMİR, 70’LİK ALİ USTA’NIN ELİNDE, BİN DERECE SICAKLIKTA ŞEKİLLENİYOR

Denizli’nin tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda bulunan Demirciler Sokağı’nda 58 yıldır demircilik yapan 70 yaşındaki Ali Öztürk, yaklaşık bin derecelik sıcaklıktaki demire şekil veriyor. Bu sıcak havalarda en zor mesleklerden birini icra eden Ali Usta, geleneksel demirciliğin teknolojik gelişmeler karşısında günden güne eridiğini söyledi.

DEMİR, 70’LİK ALİ USTA’NIN ELİNDE, BİN DERECE SICAKLIKTA ŞEKİLLENİYOR

Denizli tarihine adeta ışık tutan Tarihi Kaleiçi Çarşısı’nda, geleneksel demircilik mesleği devam ediyor. Ahi Kültürü’nün hala hüküm sürdüğü çarşının Demirciler Sokağı’nda demircilik mesleğini icra eden 70 yaşındaki Ali Öztürk, yaklaşık bin derece sıcakta demire şekil veriyor. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının da artmasıyla birlikte zor bir iş halini alan mesleği icra eden Ali Usta, adeta yıllara meydan okuyor. İlkokulu bitirdikten sonra 11 yaşındayken çırak olarak mesleğe adım atan Öztürk, 16 yaşında ustalığa erişti. 58 yıldır mesleğin içinde olan Ali Usta, birçok çırak yetiştirdiğini söyledi. Bazı çırakların da mesleğin zorluğuna dayanamadığını belirten Ali Usta, mesleğin giderek teknolojiye yenildiğinden yakındı. Yetiştirdiği çırakların ilçelere gittiğini bildiren Ali Usta; “Bu iş zor ve zahmetli olduğundan dolayı erken pes edenler de oldu öğrendikten sonra işi yapmayıp devam ettirmek istemeyen de. Pes eden çıraklar ‘biz gideceğiz, yapamayacağız’ dediler. Ben de onlara ‘Allah yardımcınız olsun’ dedim. Öte yandan teknolojinin gelişmesi ve insan gücüne ihtiyacın azalması mesleğimizi büyük ölçüde olumsuz etkiledi. Eskisi gibi bu işle meşgul olanların sayısı çok değil. 1995 yılı sonrası özelleştirme politikası da bizim için iyi olmadı” dedi.

“EĞRİ DAVRANAN İNSAN, ESNAFLIK YAPAMAZ”
Mesleğin püf noktalarına, çalışma prensibine ve bıçak imalatı konularına değinen Öztürk, “ Bu demircilik mesleği, çok ince bir meslektir. Biz burada susta demirini döverek satır haline getiriyoruz. Satırları dayanıklı olması için itinalı bir şekilde yapıyoruz. Bileme işlemleri de yapıyoruz. Denizli’de yeni bıçak yapan yani imal eden yer yok. Gümüşler ve İlbade tarafında birkaç usta yapıyordu ama onlar da bıraktı. Bıçaklar Yatağan’dan ve farklı bölgelerden geliyor. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de çalışırken doğru olacaksın. Eğri davranan insan esnaflık yapamaz. Müşteriye gerçek neyse onu söyleyeceksin” diye konuştu.

“OCAK, BENİM EKMEK TEKNEM”
Her sabah saat 5.00’te dükkanını açan Ali Usta, şunları aktardı: “Olmazsa olmazım olan; ocak, benim ekmek teknem. Bizim işimiz bereketlidir. Metresi, kilosu yok. Peygamber pazarlığımız da var. İşimi severek yapıyorum. Her sabah meslekteki ilk günkü heyecanımla ocağımı yakıyor, işimin başına geçiyorum.”

SERDAR KİRİŞ – ALPER PARLAK 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER