DEMİRKOL; 'BÜYÜK PROBLEMİMİZ İNGİLİZCE ÖĞRENEMEMEKTİR'

DEMİRKOL; 'BÜYÜK PROBLEMİMİZ İNGİLİZCE ÖĞRENEMEMEKTİR'

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına katılan Ferhatlar Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Süleyman Demirkol, “Eğitim süreçleri içerisinde en büyük problemimiz İngilizce öğrenememektir. Çünkü bugün teknolojiyi üretmek gibi bir hedefimiz var. Yerli ve milli kavramı üzerine çok önemli bir hedefimiz var” dedi.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına katılan Ferhatlar Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Süleyman Demirkol ve İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Kenan Dursun, Türkiye’de yabancı dil eğitimi ve son yıllarda uygulanmaya başlanan yabancı dil eğitim modeli ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’de eğitim süreci içerisinde en büyük problemin İngilizce öğrenememek olduğunu vurgulayan Ferhatlar Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü Süleyman Demirkol, “Çünkü bugün teknolojiyi üretmek gibi bir hedefimiz var. Yerli ve milli kavramı üzerine çok önemli bir hedefimiz var. Ancak bu hedefimize ulaşabilmemiz için dünya ile entegre olabilmemiz çok önemli. Hemen yanı başımızda Avrupa Birliği gibi teknolojisi son derece üst düzey olan ülkelerden kurulan olan birlik ve güneyimizde yer alan daha çok bizim için pazar olabilecek pek çok ülke ve NATO başta olmak üzere pek çok sebeple dünyanın farklı ülkeleriyle iç içe olduğu çok farklı bir sistemi var. Burada anahtar yabancı dil. Bizim yetiştirdiğimiz nesilleri bugün eğitim öğretim süreçleri içerisinde çok başarılı olmuş kişileri en doğru götürecek şey yabancı dildir. Devletimizin de yatırımlarında son zamanlarda hazırlık sınıfı projeleriyle, aynı zamanda özel sektöre yatırımlarında da akademik eğitimin en önemli parçası yabancı dil eğitimi. Pek çok sebeple Türkiye’de akademik eğitimde başarılı oluyoruz. Türkiye’de 2 milyon kişi içerisinde ilk bine girmiş gençlerde bile maalesef yabancı dil denildiğinde konuşamıyor” dedi. 

“PEK ÇOK PROJEYLE ÖRNEK ANLAMINDA ÇALIŞTIĞIMIZ ORTAKLIKLARIMIZ VAR”
Özel Ferhatlar Eğitim Kurumları’ndaki yabancı dil eğitimi üzerine konuşan Demirkol, şunları söyledi: “Ferhatlar Eğitim Kurumları olarak biz 2012 yılında Denizli’de çalışmaya başladığımızda 70 okulda özel çalışmalar yaptık. Türkiye’de başarılı olmuş pek çok projeyi yerinde inceledik, değerlendirdik. Bunun akademik ve sosyal boyutları var. Pek çok projeyle örnek anlamında çalıştığımız ortaklıklarımız var. Bunlardan biri de yabancı dildi. Hatta önceliklerimizden biri yabancı dildi. Çünkü diğer eğitim süreçlerinde bir şekilde halledebiliyoruz. Yabancı dili neden öğretemiyoruz bunun üzerine çalışırken bu konuyla ilgili Türkiye’deki örneklerden yola çıkarak pek çok çalışma üzerinde ciddi tahliller yaptık. Burada 11 kişilik danışmam kadromuz vardı. Bu kadro bize Türkiye’deki başarılı örnekleri getirdi. Bu Örneklerden birisi de Denizli’de pek çok kişinin yakından tanıdığı ulusal kanallarla yapılan projenin anlatıldığı, Türkiye’de pek çok yerde uygulaması yapılan; artık yurt dışında da bu yönde bir eğitim projesi olarak uygulanmaya başlanan Kenan Dursun’un Denizli’de uygulayıp geliştirdiği, kendi adıyla anılan bir projesi vardı. Bu speaking üzerine bir eğitimdi ama biz özel okul olduğumuz için gramer düzeyine de ihtiyacımız var.”  

“KENAN BEY İLE GÖRÜŞTÜK, PROFEYONEL BİR PROJE İSTEDİK”
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Kenan Dursun ve ekibine bir proje verdiklerini belirten Demirkol, “Dil edinmek ayrı bir şey, dil öğrenmek ayrı bir şey. Edinmek kavramı bugün başarılı olmuş bütün eğitim kavramlarının alt yapısıdır. Kenan Bey’in yola çıkış stratejisi buna dayanıyor. Dolayısıyla ana dilini öğrenme üzerine bir proje geliştirmiş. Kenan Bey ile görüştük profeyonel bir proje istedik. Bu projenin oluşumu 4 yıl aldı. Şimdi dijital altyapısı, sınıf düzeyindeki örnek çalışmaları, müfredat çalışmaları, sınav uygulamaları derken ortaya bir proje çıktı. Bu ekip ‘Kendukids’ adı altındayken ‘Kendu’ adında bir projeye dönüştürdü. Biz ‘Anadili Öğrenme Metodu’ dediğimiz herkesin kendi dilini öğrenme denen metodu proje anlamında bir araya getirmiş ve ‘Kendu’ adında projenin başındakilerle görüştük ve bugün 3 kurlu kendukids, kenduexem ve kenduplus olmak üzere çok güzel bir projeye ulaştık” şeklinde ifade etti. 

“AİLE ORTAMINI SINIFA TAŞIMAYA ÇALIŞTIK”
İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Kenan Dursun, Denizli’de uygulayıp geliştirdiği yabancı dil öğretim programı hakkında şu bilgileri verdi. “Bu program fotoğraflardan ve resimlerden oluştuğu için bunda bütün dilleri öğretiyoruz. Bir insan kendi ana dilini nasıl öğreniyorsa bunu örnek alarak projeyi yaptık. Biz kendi ana dilimizi öğrenirken ödev yapmıyoruz? Peki, anne veya babamız bize ders gösteriyor mu? Ama okula gitmeden herkes Türkçe konuşuyor. Cahilde olsa tahsilli de olsa en iyi dil öğretmeni annedir. Her annenin çocuğu ana dilini konuşur. Demek ki insanın yapısında böyle bir öğrenme yeteneği vardır. Biz ‘o zaman onu kullanalım’ dedik. Aile ortamını sınıfa taşımaya çalıştık. Diyelim ki siz bunu öğreteceksiniz. O ailede o ortam yoksa o çocuk onu öğrenebilir mi? Bir okulda da bunu uygulamak istediğimiz zaman ders saatinin uygun olması lazım. Şartların uygun olması lazım. Öğretmenin yeterli olması lazım. Öğretmenin konuşma öğretmesi için önce öğretmenin konuşabilmesi lazım. Öğretmen İngilizce konuşamıyor ve siz çocuğa İngilizce öğretmeye çalışıyorsunuz. Bir aracı dil kullanarak 2’nci bir dili öğretemezsiniz. Çünkü siz o aracı dille konuşuyorsunuz. Yani dinlemeyi aracı dilde yapıyor. Çocuk 1 buçuk yaşına kadar çocuk hiçbir şey söylemiyor ve dinliyor. Siz bu toplumda yaşamasanız, dışarıdan bir yerden gelseniz ‘bu çocuk bir şey öğrenmiyor’ diyeceksiniz. Ama öyle değil; veri giriş dönemi oluyor ve çocuk bilgileri o dönemde alıyor” diye konuştu.  

“KULLANDIĞIMIZ BU METOTLA TEKNOLOJİYİ TAKİP EDİYORUZ”
Öğretim Üyesi Dursun, şunları aktardı: “Biz dinleme döneminde fotoğraf ve resimleri kullanarak öğretmenin sınıfta başka bir dili aracı olarak kullanmadan öğrettiği hedef dili kullanarak sınıfta konuşmasını sağlıyoruz. Onun için malzemeleri kendimiz ürettik. Çünkü piyasadaki kitapları kullanırsak o zaman o kitapta hangi metod varsa onu takip etmek zorunda kalırız. Şuan kullandığımız bu metotla teknolojiyi takip ediyoruz. Yeni gelişmelerin hepsini burada kullanıyoruz”
 

HATİCE DEMİR  

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner187

banner186