“Demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız”

27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 59’uncu yılında AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı’nca tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması düzenlendi. Denizli’de yapılan basın açıklamasında AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz; “tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız” dedi.

“Demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız”

Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 59’uncu yılı kapsamında AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı’nca tüm Türkiye’de eş zamanlı basın açıklaması düzenlendi. Denizli’de ise açıklama 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda gerçekleştirildi. Partililer ellerinde ‘idam edilen milletin iradesiydi’, ‘demokrasi şehitlerimizi unutmadık’ yazılı dövizler taşıdı. Açıklamayı okuyan AK Parti Denizli İl Başkan Yardımcısı Fatih Durmaz; “Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir. Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır” dedi.

“1960 DARBESİ’NİN BENZER SENARYOSU 15 TEMMUZ’DA YAŞANDI”

1960 Darbesi’nin benzer bir senaryosunun 15 Temmuz’da hain darbe girişimi ile karşımıza çıktığını belirten Durmaz; “Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir” ifadelerini kullandı.

“UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ”

Başkan Yardımcısı Durmaz sözlerine şöyle devam etti: “Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayısların, 12 Eylüllerin, 28 Şubatların, 15 Temmuzların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER