DENİB'DE 14. DÜNYA GAZETESİ 'TÜRK DIŞ YATIRIMLARI PANELİ' YAPILDI

DENİB'DE 14. DÜNYA GAZETESİ 'TÜRK DIŞ YATIRIMLARI PANELİ' YAPILDI

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Dünya Gazetesi ve Almanya'nın Ekonomik Kalkınma Ajansı (NRW.INVEST) tarafından 14. Dünya Gazetesi "Türk Dış Yatırımları" konulu panel düzenlendi.

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Dünya Gazetesi ve Almanya'nın Ekonomik Kalkınma Ajansı (NRW.INVEST) Türkiye tarafından 14. Dünya Gazetesi ‘Türk Dış Yatırımları Paneli’ Dedeman Park Denizli Oteli’nde gerçekleşti. Panele; TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Talip Aktaş, NRW İnvest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Komutax Yeminli Mali Müşavir Cevdet Kocaş, Kuzey Ren- Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Temsilcileri Alexander Weingarten, Reinhold Poppek ve Georg Breydy katıldı. Panelde,  Mönchengladbach, Köln, Düsseldorf, Dortmund ve Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu Kuzey Ren- Vestfalya Bölgesi’nin bir yatırım ve ticaret merkezi olarak sunduğu fırsatlar,  şirket birleşmeleri ve şirket satın alma konuları ele alındı.

“ALMANYA BİZİM İÇİN FARKLI ANLAM İFADE EDİYOR”
Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Talip Aktaş’ın yaptığı panelde, Almanya ile çok uzun yıllara dayanan ve güçlü bir ilişkinin olduğunu belirten TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, “Almanya bizim için farklı anlam ifade ediyor. Almanya, bizim hem il, hem de ülke olarak en çok ihracat ve ithalat yaptığımız ülkelerin başında. En çok yatırım yaptığımız ve yatırım aldığımız ülke. Aynı zamanda Türkiye dışında Türkçe’nin en çok konuşulduğu ülke. Bu nedenle başta Almanya olmak üzere AB ülkeleriyle olan ticaretimizdeki sorunların çözülebilmesi için Gümrük Birliği’nin mutlak surette yenilenmesi gerekiyor” dedi.

“TÜRK FİRMALARI İÇİN DOĞRU ADRES; NWR”
Avrupa’da yatırım yapmak isteyenlerin için NRW’ nin önemli bir fırsat olduğunu kaydeden NRW.Invest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, “Eğer Avrupa da İstanbul benzeri metropol bölge ararsanız üç bölge öne çıkıyor. Bunlardan biri 18 milyon nüfusun yaşadığı NRW bölgesi. Bu 18 milyonun 9.3 milyonu çalışan kesimi oluşturuyor. Aynı şekilde Düsseldorf’u merkez alan 500 km olan çemberin içinde ise 160 milyonun üzerinde nüfus yaşıyor. Bu nüfus AB nüfusunun 1/3’inden daha fazlasına, satın alma gücünün de yüzde 45 ine denk geliyor. 500 binin üzerinde Türk nüfusunu da barındıran ve dünyanın en büyük fuar merkezi olan NWR, Avrupa da yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği bölge. Alman firmaları buraya üretim için gelirken, Türk firmalar oraya satış dağıtım amaçlı gidiyorlar. Türk firmaları için doğru adres; NWR. Japonlar, Çinliler Amerikalılar yatırım yapıyorlar” diye konuştu. Yapılan bilgilendirmelerin ve paylaşımların ardından, panele katılan firma sahipleri, üst düzey yöneticileri, satış-pazarlama ile ihracat departmanında görev yapan kişiler tarafından yöneltilen sorular cevaplandı.

HİLMİ AYKUT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER