DENİB'DEN BİR REKOR DAHA

DENİB'DEN BİR REKOR DAHA

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kasım ayı ihracat rakamları hakkında açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB’in kasım ayında da yeni bir rekora imza attığını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından kasım ayı ihracat rakamları açıklandı.  İhracat rakamlarının açıklanmasının ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, yazılı açıklamada bulundu. Başkan Kocasert, “Ağustos ayında 224 milyon Dolar’lık ihracatla tüm zamanların rekorunu kıran Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), kasım ayında gerçekleştirilen ve bir önceki seneye kıyasla yüzde 20 artarak 230 milyon Dolar’ı geçen ihracatıyla yeni bir rekora imza atmış oldu. Ocak-Kasım dönemi ihracatı ise yüzde 14,7 artarak 2 milyar 247 milyon Dolar’a ulaştı. Daha önceki değerlendirmelerimde, dünya ekonomisinin yeniden büyüme yönünde güçlü sinyaller vermesinin yılın geri kalanı için yeni rekorların ipucu niteliğinde olduğunu belirtmiştim. İhracatta ‘Atılım Yılı’ ilan edilen 2017’de üst üste rekorlar kırmak son derece sevindirici ve cesaret verici. TİM tarafından açıklanan Denizli ihracatı ise kasım ayında yüzde 23,7 artarak 300 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yılın ilk 11 aylık döneminde ise Denizli ihracatı bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 10,6 artışla 2 milyar 792 milyon Dolar oldu” dedi.

“2016 YILI İHRACAT RAKAMINI KASIM AYI İTİBARİYLE YAKALAMIŞ OLDUK”
Ülkemiz ihracatında da güçlü artışlar yaşandığına dikkat çeken Başkan Kocasert, “hedeflerimize emin adımlarla ilerlediğimize şahit oluyoruz. Kasım ayında yüzde 14,2 artan ülkemiz ihracatı 13 milyar 629 milyon Dolar’a ulaştı. Yılın geride bıraktığımız ilk on bir ayında ise yüzde 10,7 artan ihracatımız 142 milyar 663 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle, 2016 yılının genelinde ulaşılan toplam ihracat rakamını kasım ayı itibariyle yakalamış olduk. Değinmek istediğim bir diğer önemli husus da ihracatımızın büyüme rakamlarına pozitif katkı sağlaması. İlk çeyrekteki yüzde 5,2’lik büyümenin 2,3 puanının, ikinci çeyrekteki yüzde 5,1’lik büyümenin ise 1,7 puanlık kısmının ihracat katkısıyla olması motivasyonumuzu daha da artırdı. Birkaç gün sonra açıklanacak güçlü ve dünya ortalamasını geride bırakacak üçüncü çeyrek büyüme rakamlarımızda ihracatın yine pozitif katkı sağladığını göreceğiz” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211