DENİB’den HOMETEX’te alım heyeti etkinliği

Dünyanın prestijli ev tekstili fuarlarından biri olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, 26’ncı kez kapılarını ziyaretçilerine açarken; Denizli İhracatçılar Birliği, fuarda alım heyeti etkinliği yapılıyor.

DENİB’den HOMETEX’te alım heyeti etkinliği

Dünyanın prestijli ev tekstili fuarlarından biri olan HOMETEX Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi’nde misafirlerini ağırlıyor. Bu yıl 26’ncı kez kapılarını dünyaya açan HOMETEX Fuarı’na Denizli damga vurdu. Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) üyesi 90 firmanın yer aldığı fuarda, DENİB tarafından da alım heyeti etkinliği yapılıyor. Denizli'nin de güçlü bir şekilde temsil edildiği açılış töreninde DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu da yer aldı. Fuara ilişkin konuşan Başkan Memişoğlu, şunları söyledi: “2020 yılının ilk aylarından itibaren ertelenmeye ve iptal edilmeye başlayan fuarlar artık yeniden fiziksel olarak başlıyor. HOMETEX 26. Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı da pandemi döneminin ardından kapılarını açıyor. Denizli İhracatçılar Birliği olarak, uzun bir sürenin ardından fuara katılmanın heyecanını yaşıyoruz. Denizli binlerce yıldır ticaretin önemli bir noktası konumunda. Aynı zamanda ilk ihracatını da tekstil sektöründen gerçekleştiren, ihracatçı olmanın sorumluluğunu adeta genlerinde taşıyan bir kent. HOMETEX Fuarı’nda Denizli’nin bir kez daha çok güçlü bir şekilde temsil edildiğini söyleyebiliriz. 83 üye firmamız fuarda yer alıyor. Üye firmalarımız sektörde yaşanan gelişmeleri her zaman olduğu gibi son dönemde de yakından takip ediyor. HOMETEX Fuarı’nda katılımcı firmalarımızın uluslararası satın alımcılar tarafından yakından takip edileceğini göreceğiz. Böylelikle sektöre bir kez daha yön verecek katılımcılarımızın koleksiyonları yakından incelenecek.”

“EV TEKSTİLİ İHRACATININ YARISI DENİZLİ’DEN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR”

Geçtiğimiz yıl Denizli’den 183 ülkeye, 3 bine yakın ürün grubunda 4,6 milyar dolarlık ihracat yapıldığının altını çizen Başkan Memişoğlu; “İlimizde en önemli sektör ev tekstili olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizin 3 milyar doları aşan ev tekstili ihracatının yarısı Denizli’den gerçekleştiriliyor. Alt grup bazında incelediğimizde ise; ülkemizin toplam havlu ihracatının yüzde 75’i, toplam bornoz ihracatının yüzde 67’si ve toplam nevresim ihracatının yüzde 55’i Denizli’den yapılıyor. Bu veriler, Denizli’nin ev tekstili sektöründeki gücünün önemli bir göstergesi. Üye firmalarımızın, tıpkı daha önceki yıllardaki gibi bu sene de yakından izleneceğine ve HOMETEX’e damga vuracağına eminiz. HOMETEX Fuarı’nda DENİB olarak aynı zamanda sektörel alım heyeti organizasyonu gerçekleştireceğiz. 15 ülkeden 65 alıcının davet edildiği organizasyon kapsamında, ihracatçılarımız ithalatçı firmalarla ikili iş görüşmeleri yaptı. Şu anda da gelen heyet ihracatçı firmalarımızı ziyaret ediyor. Öte yandan, DENİB Design 1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nın birincilik kazanan tasarımlarının da sergilendiği stant alanımızda misafirlerimizi ağırlıyoruz. HOMETEX 26. Ev Tekstili ve Aksesuarları Fuarı’nın tüm katılımcılar için çok başarılı geçmesini temenni ediyoruz” şeklinde ifade etti. HOMETEX Fuarı, 21 Mayıs’a kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER