Denizli 3'üncü Tarım Orman Şurası’na hazırlanıyor

Ekim Ayı’nda gerçekleşmesi beklenen ve sonuç bildirgesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak olan ‘III. Tarım Orman Şurası’na hazırlık amacıyla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından sektör toplantısı yapıldı.

Denizli 3'üncü Tarım Orman Şurası’na hazırlanıyor

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından Ekim Ayı’nda gerçekleşmesi beklenen ‘III. Tarım Orman Şurası’na hazırlık amacıyla sektör toplantısı yapıldı. Toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Baklan Belediye Başkanı Yusuf Gülsever, İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ilgili sektör temsilcileri, kamu kurum kuruluşları çalışanları ve üreticiler katıldı. Düzenlenen sektör toplantısının Denizli ve ülke tarımına ışık tutacak kararlar alma hedefinde olduğunu ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya; “İlimizin tarım ve hayvancılık konusundaki mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri, geleceğe yönelik hedef ve stratejilerini değerlendirerek bunları raporlayıp Bakanlığımıza sunacağız. Bugünkü sektör buluşmamızda gıda, tarım ve hayvancılıktan, orman ve mera yönetimine, toprak, su kaynakları ve tabiat muhafazası ile biyoçeşitliliğin korunmasına kadar tüm konular çalışma masalarımızın konuları arasında yer alacaktır. Çalışma masalarımızı oluştururken ülkemiz ve ilimiz açısından stratejik değer taşıyan konu başlıklarını belirleyerek, bu başlıkların derinlemesine irdelenmesini arzu ettik” diye konuştu.

“RAPORLAR TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA GÖNDERİLECEK”

Uzun bir aradan sonra yapılacak olan III. Tarım Şurası’nın hazırlığı olan toplantının önemine değinen Denizli Valisi Hasan Karahan; “Denizlimiz sanayi şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda tarım şehri olarak tarımın her alanında iddialıdır. Tarım Orman Şurası her türlü sorunun dile getirilmesine fırsat verir. Denizli’de tarımsal ve hayvansal üretim açısından önder çiftçisinden, girişimcisine kadar her türlü imkân var. Hayati öneme sahip tarımı ve beraberinde getirdiği güçlü ekonomiyi korumalıyız. Denizli’nin yöneticisi olarak bu konunun öneminin farkındayız ve her türlü desteği veriyoruz. Bugünkü çalışmaların sonunda hazırlanacak raporlar Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderilerek; ülkemiz tarım orman sektörünün yol haritasını çıkaracaktır” dedi.

5 ÇALIŞMA GURUBU OLUŞTURULDU

III. Tarım Orman Şurası’na hazırlık amacıyla yapılan sektör toplantısında; 5 çalışma grubu oluşturuldu. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bakanlık personeli, ilgili sektör temsilcileri ve kamu kurum kuruluşları çalışanlarından oluşan toplam 150 kişi görev aldı.

ŞURA, 15 YIL ARADAN SONRA EKİM AYINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bakanlığın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan ve Türkiye’nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen III. Tarım Orman Şurası, 15 yıl aradan sonra Ekim ayında gerçekleşecek. Bakanlık tarafından www.tarimormansurasi.gov.tr adresli web sitesinde oluşturulan ‘Görüşünü Bildir’ sayfası sayesinde, tüm vatandaşlar, görüşlerini ve projelerini özgür bir şekilde paylaşabilecekler. Ayrıca, 1,6 milyon çiftçiye ve sektörün tüm paydaşlarına da SMS kanalıyla ulaşılarak, katkı sunmaları hedefleniyor.

SONUCU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Ekim ayında gerçekleştirilecek ve tarıma dair 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan şurada alınacak kararlar ve oluşturulacak olan sonuç bildirgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak özel programla kamuoyu ile paylaşılacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER