Denizli 89 yıllık heyecanla 'Ata'sını karşılayacak

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü nedeniyle kentte bir dizi etkinlikler düzenlenecek.

Denizli 89 yıllık heyecanla 'Ata'sını karşılayacak

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Büyük Ege Gezisi’ olarak bilinen program içinde 4 Şubat 1931 Çarşamba günü saat 13.00'te Denizli'ye geldi. İki gün öncesinden Atatürk’ün Denizli'ye geleceğini öğrenen halk, erken saatlerde istasyonun bulunduğu çevreyi doldurdu. Binlerce Denizlilinin gösterdiği coşkun tezahürat ve sevgi gösterisi arasından trenden inen Atatürk, halkı selamlayarak geçmiş ve İstasyon Caddesi’nden, beraberindeki heyetle birlikte o zamanki parti binasına geldi. Bir süre bu binada dinlenen Atatürk, Askeri birliklerin ziyaretinden sonra Köy Öğretmen Okulu’na gelerek, sınıflara girmiş, öğrencilere sorular sormuş ve yöneticilere öğretmenlerden eğitim öğretim konularında bilgi almıştı. Atatürk, Denizli Memleket Hastanesi'ni giderek, hastaneyi en ince ayrıntısına kadar incelemiş, hastalarla görüşmüş ve Hastane Başhekimi Dr. Hamdi Berkman'a, hastanenin tertip, düzen ve temizliğinden ötürü teşekkür etmiş ve kutlamıştı. Hastaneden sonra Belediye'ye geçen Atatürk, orada toplananları selamlamış, Belediye halk meclisi ile bir süre görüşmüştü. Halkın ve kentin ihtiyaç ve olanakları üzerinde gerekli tavsiyeleri yapmış ve ayrılırken de Belediye Başkanı’na “Gerek geçen defa ki gelişimde, gerek bugün Denizli halkının hakkımda gösterdiği hissiyattan duygulandım. Teşekkür ve muhabbetlerimin muhterem halka iletilmesini rica ederim” diyerek ayrılmıştı.

DENİZLİ, ATATÜRK’ÜN GELİŞİNİ KUTLAYACAK

Atatürk’ün Denizli’ye gelişinin 89’uncu yıldönümü nedeniyle kentte bir dizi etkinlikler düzenlenecek. İlk tören 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’nda yapılacak. Saat 10.00’da yapılacak törende; Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından çelenk bırakılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okunacak ve halk oyunları ekibi gösteri sunacak. Atatürk Halk Koşusu’nda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirileceği törenin ardından Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda Atatürk’ün Denizli’ye gelişi ile ilgili fotoğraf ve resim sergisi açılacak.

‘ATATÜRK EVİ ETNOGRAFYA MÜZESİ’ ZİYARETÇİLERE AÇIK OLACAK

Saat 11.00’de ise Çatalçeşme Oda Tiyatrosu’nda Pamukkale Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cengiz Akseki’nin konuşmacı olarak katıldığı ‘4 Şubat 1931 Atatürk’ün Denizli’yi ziyareti konulu konferans gerçekleştirilecek. Öte yandan Atatürk’ün Denizli’ye gelişlerinde konukladığı ‘Atatürk Evi Etnografya Müzesi’, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2020, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER