'DENİZLİ, AKILCI İLAÇ KULLANIMINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ'

'DENİZLİ, AKILCI İLAÇ KULLANIMINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİ'

Akılcı ilaç kullanımı hakkında açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, “Türkiye, Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır. İlimiz, hem ülke genelinde hem de Ege Bölgesi'nde antibiyotik kullanımında en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye birincisi olmuştur” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı, Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl uygulamaya konulan akılcı ilaç kullanımı hakkında yazılı açıklamada bulundu. Dr. Arpacı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç ve özellikle gereksiz antibiyotik kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Türkiye, Avrupa’da en fazla antibiyotik kullanan ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır. Gereksiz ve gelişi güzel ilaç kullanımında olduğu gibi antibiyotiklerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması da hastaların tedaviye olan uyumlarının azalmasına, bazı ilaçlara karşı vücudun direnç geliştirmesine, hastalıkların tekrarlamasına, tedavi süresinin uzamasına ve hastalık esnasında beklenmeyen etki görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır. İlaçların gelecek nesillerde etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare, ilaçların ve özellikle antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır. İşte bu noktadan hareketle Müdürlüğümüz tarafından akılcı ilaç kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturabilmek amacıyla toplumun her kesimine konu hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Aile hekimleri ile toplantılar yapılmış, yazılan reçeteler değerlendirilerek Aile Sağlığı Merkezleri’ne ziyaretlerde bulunulmuş yerinde incelemeler yapılmıştır. Ayıca kamu ve özel hastanelerde de hekimlere yönelik akılcı ilaç kullanımı toplantıları düzenlenmiştir. Okullarda öğrencilere yönelik eğitimler ile hekimlerin reçete etmediği ilaçları kullanmamaları gerektiği konusunda,  halk eğitimleri ile vatandaşlarımıza yönelik akılcı ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirme faaliyetleri yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda ilimiz, hem ülke genelinde hem de Ege Bölgesi'nde antibiyotik kullanımında en fazla düşüş sağlayan il olarak Türkiye birincisi olmuştur. Son üç yıldır üst üste elde edilen bu başarı bir tesadüf olmayıp yoğun bir emeğin karşılığıdır.”

“AKILCI ILAÇ KULLANIMI ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Denizli İl Sağlık  Müdürlüğü’ne ve İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı'ya Denizli’de ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ kapsamında yürütülen çalışmalar sebebiyle son 3 yıldır Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı tarafından Teşekkür Belgesi verildi. Bu yıl ‘Yılın İl Sağlık Müdürü’ seçilen Dr. Arpacı, Denizli’de antibiyotik kullanımında sağlanan düşüş ile gelen bu birincilik sebebiyle kendisine verilen teşekkür belgesinden dolayı duyduyu memnuniyeti dile getirerek; “Akılcı ilaç kullanımı çalışmalarımız düzenli olarak devam edecektir. Bu çalışmalarımızda bize destek veren ekibime, aile hekimlerine, kamu ve özel hastanelerde çalışan hekimlere ayrıca antibiyotik kullanımında gösterdikleri bilinçli davranış sebebiyle Denizli halkına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER