Denizli Akköy’deki 139 yıllık cami, restore edilmeyi bekliyor

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’ne bağlı Akköy Mahallesi’nde bulunan, turistler tarafından da yoğun ilgi gören ve 1880 yılında yapılan tarihi Yukarı Cami’nin restorasyon çalışmasının gecikmesi, vatandaşların tepkisine yol açtı. Koruma altında olan ancak restorasyon çalışmasına başlanamayan cami, adeta kaderine terk edildi.

Denizli Akköy’deki 139 yıllık cami, restore edilmeyi bekliyor

Pamukkale İlçesi’ndeki Yukarı Cami’nin yaklaşık 1,5 yıldır restorasyon çalışmalarının başlamaması, vatandaşların tepkisine neden oldu.

İlçenin en eski camilerinden olan Pamukkale İlçesi’nin Akköy Mahallesi’nde bulunan ve 1880 yıllarında inşa edilen Yukarı Cami, 2005 yılında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kanunu kapsamında koruma altına alındı.

Cami için geçtiğimiz yıllarda ise restorasyon kararı alındı.

Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılacak camiler listesine alınan Yukarı Cami’sinin ödeneğinin ayrıldığı ancak restorasyonunun yapılmadığı kaydedildi.

Konumu ve tarihi gereği çok sayıda yabancı ziyaretçinin de ziyaret ettiği caminin ahşap oymaları, dönemin koşullarına ve imkanlarına göre eşsiz el emeği duvar resimleri tavandan akan yağmur suyu ve bakımsızlık nedeniyle tahrip olmuş durumda.

“TURİSTLERE BU CAMİYİ GÖSTERİRKEN UTANIYORUZ”

12 senedir caminin yağmur altında olduğunu belirten Akköy’ün 18 yıllık eski muhtarı Yusuf Temurhan, “Bize şimdi başka yerlerden turistler geliyor. Biz bu camiyi gösterirken utanıyoruz. Gören turistler bakıyorlar, ‘Hiç restore olmamış fakat tarihi eser çok güzel. Nereden bulundu bu boyalar?’ diyorlar. Yağmur suları zaten akıyor aşağıya caminin içine zaten her yer tahta olduğu için tahtaları kurtlar eledi. Camimiz yıkılmak üzere” dedi.“ÖDENEĞİ ÇIKTI NEDEN RESTORASYONU YAPILMIYOR?”

Caminin üniversite okuyan öğrencilerin de ödevlerine konu olduğunu, öğretmenlerin bu cami üzerinden ödev verdiğini belirten Abdullah Sevinç, “Camimiz tarihi eser olarak kayıtlara geçmiş ve ödeneği de çıkmış. Halen beklemekteyiz ödeneği çıktı neden yapılmıyor? Bu restorasyon işinin yapılmasını istiyorum ve tüm yetkililere sesleniyorum; lütfen burayı biraz daha çabuklaştırın” dedi.

Denizli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı tarafından restorasyonu yapılacak camiler listesinde yer alan caminin restorasyonunun ise önümüzdeki günlerde yapılacağı öğrenildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezgin özçelik
Sezgin özçelik - 6 ay Önce

Caminin resterasyonu inşAllah en kısa zamanda olur

SIRADAKİ HABER