DENİZLİ AKUT EKİBİ 17 AĞUSTOS’U UNUTMADI

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve deprem konusundaki farkındalığı artırmak için AKUT Denizli ekibi, Teras Park Alışveriş Merkezi’nde Afet Bilinçlendirme ve Fotoğraf Sergisi düzenledi.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Denizli Ekibi 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybeden vatandaşları anmak ve deprem konusundaki farkındalığı arttırmak için Afet Bilinçlendirme ve Fotoğraf Sergisi düzenledi. Teras Park Alışveriş Merkezi’nde yapılan sergi alanındaki AKUT gönüllüsü çalışanlar, ziyaretçileri bilgilendirdi ve sergide gösterime sunulan fotoğraflarla ilgili tanıtım yaptı. Yıllardır depremlerle ilgili bir savaş verdilerini ifade eden Denizli AKUT Lideri Alper Patır, “Depremlerle ilgili savaş veriyoruz. Bunun en yıkıcı olanı da 19 Ağustos Depremi’ydi. Hazırlıksız yakalanmıştık. Sonraki süreçte devletimiz, AKUT ve diğer arama kurtarma ekipleri geçen 19 yılda çok iyi hazırlıklar ve eğitimler yaptık. Halkımızda bu noktada çok bilinçlendi. Bizler düzenli olarak yaptığımız sergilerde halkımıza dilimiz döndüğünce depremle ilgili gerekenleri anlattık. Denizli deprem bölgesi bakımından riskli durumda. Okullarda ve iş yerlerinde deprem bilgilendirme seminerleri yapıyoruz. Bunları yaptıkça depremlerden daha az hasarla ayrılacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“HAZIRLIKLIYIZ AMA ALACAĞIMIZ YOLLAR VAR”
Türkiye ve Denizli’nin eskiye göre depreme daha hazırlıklı olduğunu ifade eden Patır, “Depremin nerede  ve ne zaman olacağını bilmiyoruz. Her türlü hazırlıksız bir noktadan yakalanma ihtimalimiz mevcut. Özellikle belediye ve valiliklere büyük işler düşüyor. Yeşil alanlar daha fazla olmalı. Mesela İstanbul’da toplanma alanının az olduğunu söylediler. Deprem olduktan sonra ‘vah’ dememek gerekiyor. Hazırlıklıyız ama alacağımız yollar var” diye konuştu.

VATANDAŞLARIMIZIN EMEĞİ ÇOK FAZLA
AKUT gönüllüsü olmak için dağa çıkmaya ya da enkaza girmeye gerek  olmadığını söyleyen Patır, “Yapılan küçük bağışlarla bile alınan küçük bir cihaz insan hayatını kurtarmak için kullanılıyor. Burada bulunan cihazlarda birçok operasyonda kullanıldı. Bunda vatandaşlarımızın emeği çok fazla. Biz her zaman istiyoruz ki insanlar bu konuda bilinçli olsunlar. Biz kamu yararına çalışır bir dernek olarak halkımızın bağışlarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İBRAHİM ALAYONT

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER