Denizli, ‘Altın Bebek Dostu İl’ oldu

‘Denizli Altın Bebek Dostu İl’ unvanını kazanan Denizli Sağlık Müdürlüğü, 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen törende ödülünü aldı.

Denizli, ‘Altın Bebek Dostu İl’ oldu

Sağlık Bakanlığı’nca 1991 yılından beri UNICEF işbirliğinde Anne Sütünün teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı yürütülüyor. Program kapsamında bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesi amaçlanıyor. Eğitim alan ve hastanelerinde doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren hastaneler ziyaret edilerek, uluslararası düzeyde hazırlanmış standart bir form çerçevesinde değerlendirilmekte ve başarılı uygulamalar yapan hastaneler ‘Anne Sütü Komitesi’ kararı ile ‘Bebek Dostu Hastane’ olarak belgelendiriliyor. 2000’li yıllara gelindiğinde birinci basamak sağlık kuruluşlarının da dâhil olması ile ‘Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları’ olarak ilerleme kaydedilen programda, zamanla önce ‘Bebek Dostu İl’ ve daha sonra çalışmalarını bir adım daha ileri taşıyan iller için ‘Altın Bebek Dostu İl’ kavramları geliştirilerek belgelendirme yapılıyor. Program kapsamında yapılan son değerlendirmeler sonucunda Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ‘Denizli Altın Bebek Dostu İl’ unvanını kazanarak 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Çocuk ve Ergen Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından ödüllendirildi. Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe tarafından takdim edilen plaketi; Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat ve Çocuk Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birim Sorumlusu Uz. Dr. Emel Dikbaş teslim aldı.

“ANNE SÜTÜ, BEBEĞİN İLK AŞISIDIR”

Denizli’ye bir ödül daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, tüm sağlık kuruluşlarında anne sütünü teşvik etmek, emzirmenin önemine vurgu yapmak adına özenli çalışmalarından dolayı emeği geçen sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Dr. Öztürk; “Anne sütü, yaşama en iyi başlangıcı sağlayan, beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde ilk adım ve bebeğin ilk aşısıdır. Bu nedenle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu amaçla ilimizde dünyaya gelen bebeklerin hayata sağlıklı başlamasının yanı sıra beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde, anne ve bebeğin sağlığının hem ruhsal hem de metabolik olarak korunmasında ilk adım olan anne sütünün alınmasına yönelik özverili bir çalışma yürütmekteyiz. Bu çalışmalar neticesinde Sağlık Bakanlığımızca yürütülen ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ kapsamında yapılan değerlendirmeler ile ilimizde mevcut üniversite, kamu, özel hastanelerimizin hepsi ve Aile Hekimlerimizin yüzde 98’i bebek dostu hastane unvanına sahiptir. Yine Denizli’de 3 hastanemiz; Denizli Devlet, Servergazi Devlet ve Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Bakanlığımızca ‘Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım’ unvanı ile ödüllendirildi. Hedefimiz; Altın Bebek Dostu İl unvanını alabilmekti ve artık ilimize bu unvanı da kazandırmış olmanın gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ödülün alınmasında emeği geçen tüm birimlerimize, hastanelerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de anne bebek sağlığı üzerinde önemle durmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER