DENİZLİ ARTIK 15 KAPLAN GÜCÜNDE BİR KENT

DENİZLİ ARTIK 15 KAPLAN GÜCÜNDE BİR KENT

24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri sona erdi. Hedefine; Bakan Nihat Zeybekci’nin “Politikanın Lider Şehri” sözünü koymuş olan Denizli bu seçim sonrasında da yine Ankara, yani Başkent’in “10 Kaplan Gücünde Kenti” olma özelliğini sürdüreceğe benziyor. Son olarak Bozkurtlu Dışişleri Bakan Yardımcısı ve diplomat Ahmet Yıldız’ı milletvekili seçen Ve Ankara’ya gönderen Denizli; “4 Bakanı, 4 Yüksek Bürokratı, 4 Milletvekili ve 3 Siyasi Parti Tepe Yöneticisi ile” adeta “15 Kaplan Gücü’nde” bir kent haline geldi.

DENİZLİ ARTIK 15 KAPLAN GÜCÜNDE BİR KENT
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, “Bizim derdimiz Denizli’yi, Türkiye’de siyasetin ve ülke yönetiminin birinci masasında oturtmak, Batı Anadolu’da siyasetin başkenti yapmak” sözünün üzerinden 6 yıl geçti. Ve Bakan Zeybekci’nin bu sözü Denizli için bir gerçeğe dönüştü. “4 Bakan, 4 Yüksek Bürokratı, 4 Milletvekili ve 3 Siyasi Parti Tepe Yöneticisinden” oluşan 15 Denizlili isim bugün ülkenin en kritik ve en önemli makam ve kurumlarında birer koltuğa sahip. Peki, Denizli’yi Türkiye’de “10 kaplan gücünde bir il” haline getiren bu isimler kimler?

İŞTE TÜRKİYE’NİN 15 DENİZLİLİ KAPLANI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci. Bakan Zeybekci 24 Haziran’da yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en çok güvendiği kabine üyelerinden biri. Ve yeni dönemde devletin tepesinde, yeni görevler alması kuvvetle muhtemel. Adalet Bakan Yardımcısı Serinhisarlı Bilal Uçar, Tavaslı Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, Bozkurtlu Dışişleri (eski) Bakan Yardımcısı, eski Büyükelçi ve yeni AK Parti Milletvekili Ahmet Yıldız, Borsa İstanbul (BİST) Başkanı Çardaklı Himmet Karadağ, Türk Eximbank’ın Çallı Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Çallı T.C. Teftiş Kurulu Başkanı Saim İlçioğlu gibi Denizlili Yüksek Bürokrat ve Yöneticilerinin de yeni dönemde yine Türkiye’nin tepe yönetici ve bürokratları konumunda yer alarak görevlerini sürdürmeleri olası. Politikanın en tepe yöneticileri arasında bulunun Denizlili isimler de dikkat çekiyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile AK Parti MKYK Üyesi Cahit Özkan ve AK Parti Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı eski Milletvekili Mehmet Yüksektepe bu isimlerden bazıları. Denizli’nin Ankara’da parlamentoda yer alan vekilleri; Şahin Tin, Nilgün Ök, Kazım Arslan ve Teoman Sancar’ı da yasarsak başkentteki ‘Denizli Lobisi’nin gücünün bir kat daha arttığını görüyoruz. Bu arada MİT Başkanı Hakan Fidan’ı da Buldanlı eşi nedeniyle Denizlili sayarsak Denizli’nin Başkentteki gücü için; “15 Kaplan Gücü’nde Kent” tanımlaması yapabiliriz. Bu listeyi görenlerin; “Bu ne güçtür, bu ne büyük bir lobidir. Bu Denizli adeta politika ve devlet yönetiminin başkentidir” demesi ve şaşırması da çok doğaldır.

AK PARTİ DENİZLİ’DE, ACIPAYAM 2’NCİ İLÇE OLDU
24 Haziran Seçim sonuçlarına göre; AK Partili ilçelerin birincisi, yani AK Parti’nin Denizli şampiyonu Çameli’yi bu kez Acıpayam izledi. Acıpayam AK Parti Belediye Başkanı Dr. Hulusi Şevkan’ın da katkıları ile ilçede aldığı yaklaşık yüzde 59’luk oy oranı ile AK Parti Denizli’nin “en yüksek oy yüzdesine ulaşan” 2’nci ilçesi oldu.

İYİ PARTİ VE MHP OYLARI, CHP’Yİ YAKALADI GİBİ (BİR DÜZELTME)
MHP ile İyi Parti’nin aldığı toplam 173 bin oy ile 188 bin olan CHP Denizli oy oranını adeta yakalaması en çok dikkat çeken siyasi detay oldu. Kısacası Milliyetçi Sağ’ın iki partisi MHP ve İyi Parti Denizli’de neredeyse CHP kadar oy aldı ve herkesi şaşırttı. (Dünkü yazımızda yer alan “Denizli’de MHP ile İyi Parti’nin toplam oyları, CHP’nin oyunu neredeyse geçti” yorumu sehven yanlış yazılmış olup, yazıyı “geçti” yerine; “neredeyse yakaladı” diye düzeltir ve taraflardan özür dileriz)

MHP DENİZLİ’DE 1 VEKİLİ 8.500 OYLA KAÇIRDI
Öte yandan 61.500 oyda kalan Denizli MHP hiç vekil çıkaramadı, ancak MHP’nin 1 vekil çıkarmasına da ramak kaldı. Denizli MHP 8-9 bin daha oy alsa Denizli’den 1 milletvekili daha çıkaracaktı. Bu durumun ise MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan faktöründen kaynaklandığı yorumu yapıldı.

ACIPAYAM CHP ÖRGÜTÜ BU KEZ İSTİFA ETTİ
CHP’nin aday listelerinin belli olduğu dönemde; Acıpayamlı Milletvekili Adayı İlhan Özcan’ın 5’inci sıradan 6’ıncı sıraya düşürülmesi üzerine istifa etmeyi düşünen CHP Acıpayam İlçe teşkilatı, 24 Haziran seçim sonuçlarından sonra bu kez istifa kalkışmasını gerçekleştirdi. Ve İlçe Başkanı Baki Tatar ile yönetim kurulu üyeleri toplu olarak istifa etti.

ACIPAYAM CHP’DEN ONURLU BİR İSTİFA
CHP Gençlik Kolları Başkanı Hakan Imırgı ve CHP Beyağaç İlçe Teşkilatı’nda yaşanan istifa haberlerinin ardından CHP Acıpayam İlçe Başkanı Baki Tatar ve yönetim kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde partilerinin oy kaybını gerekçe göstererek istifa etti. Tatar, yönetim kurulu üyeleri adına yaptığı açıklamada, 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde alınan sonuçlara bakıldığında, partisinin ülke genelinde olduğu gibi ilçede de oy kaybına uğradığının görüldüğünü ve bu yüzden istifa ettiklerini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER