Denizli Bağbaşı Yaylası'nda bulunan dev mantar şaşırttı

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 4 yıl önce hizmete aldığı bin 500 rakımdaki Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'nda bulunan 7,125 kilogram ağırlığındaki dev mantar, görenleri şaşırttı.

Denizli Bağbaşı Yaylası'nda bulunan dev mantar şaşırttı

Denizlililerin sosyal yaşantılarını daha da zenginleştirip, doğa ile iç içe ortamlarda vakit geçirmelerini sağlamak amacı ile Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında hizmete aldığı Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'nda bulunan dev mantar, görenleri hayretler içerisinde bıraktı.

Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'nda çalışan Emin Topal, geçtiğimiz gün bin 500 metre rakımdaki yaylada halk arasında ‘tombak’ olarak bilinen dev bir mantar buldu. Zehirsiz olan ve yenilebilen dev mantarı arkadaşları ile birlikte tartan Topal, 7,125 kilogram ağırlığını görünce şaşkınlık içerisinde kaldı.

GEÇEN YIL 4 KG BULUNMUŞ

Yazın sıcaktan kışın ise soğuktan bunalan vatandaşların akın ettiği Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası'nda 7,125 kilogram ağırlığında buldukları mantarın bugüne kadarki en büyük mantar olduğunu belirten Emin Topal, ‘tombak’ adı verilen mantarın daha çok zirveye yakın alanlarda görüldüğünü söyledi.

Geçen yıl da 4 kilogram dolayında bir mantar bulunduğunu anlatan Topal, mantar sevdalısı Denizlilileri yaylaya beklediklerini ifade ederek, buldukları mantarın soğanla kavurmasının çok güzel olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER