Denizli Barosu Adli Yıl Açılış Törenleri’ne katılmayacak

2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacaklarını açıklayan Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan; “Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığının güçlenmesi için önemli adımların atılması gerekirken, yürütmeye ait bir mekanda adli yıl açılışının gerçekleşmesi kuvvetler ayrılığı ilkesini zedeleyecek, geleceğimize farklı yön verecektir” dedi.

Denizli Barosu Adli Yıl Açılış Törenleri’ne katılmayacak

Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, 2 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayacaklarını açıkladı. Gerekçelerini de aktaran Başkan İlhan; “Demokratik hukuk devletinde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı siyasi iradelerin çok üstündedir. 2019-2020 adli yıl açılış töreninin her ne sebeple olursa olsun Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olması, demokrasi, hukuk ve adalet adına onurlu bir mesleğin örgütü olarak inandığımız tüm doğrularla tezatlık yaratacağından davete katılamadığımızı bildiriyoruz. Oysaki savunmanın bir örgütü olarak yeni adli yılın açılışında birlikte olmak bizlere de onur verirdi. Hukuk devletinin temeli bağımsız yargı, bağımsız yargının istisnasız koşulu da savunmadır. Yargının bağımsızlığı, yargılama faaliyetinin adil olması bakımından hayati öneme sahip, vazgeçilmez bir nitelik arz etmektedir. Demokrasinin, hukuk devletinin ve bağımsız yargının varlığının güçlenmesi için önemli adımların atılması gerekirken, yürütmeye ait bir mekanda adli yıl açılışının gerçekleşmesi kuvvetler ayrılığı ilkesini zedeleyecek, geleceğimize farklı yön verecektir” dedi.

“BAROLAR BİRLİĞİ’NİN KARARI YANLIŞ”

Türkiye genelinde baroların büyük bir çoğunluğunun adli yıl açılış törenine katılmayacağını bildirmiş olmasına rağmen Türkiye Barolar Birliği’nin törene katılım kararı almasının son derece yanlış olduğunu dile getiren Başkan İlhan, “Her ne kadar bu karar törene katılmayacağını bildiren baroları bağlamıyor ise de defaten Türkiye’deki 79 baro ve yaklaşık 125 bin avukat ile güçlü olduğunu dile getiren birliğin genel iradeyi görmezden gelmesi ve buna rağmen iştirak iradesini ortaya koyması açık bir tezattır. Hele ki baroların katılmama iradesinin birinci ağızdan ‘tuzu kurulukla’ ifade edilmesini son derece talihsiz bir açıklama olarak nitelendiriyoruz. SGK primini ödeyemeyen, vergi yükünün altında ezilen, asgari ücretle dahi iş bulmakta güçlük çeken meslektaşlarımızın tuzunun kuru olmadığını net olarak bilmekteyiz. Bu katılımın Türkiye genelinde törene katılmayacağını bildiren ve büyük bir çoğunluğu oluşturan Barolar dikkate alındığında hiçbir meşruiyetinin olmadığı da izahtan varestedir” diye konuştu.

“DENİZLİ’DEKİ TÖRENLERDE YERİMİZİ ALACAĞIZ”

Denizli’deki törenlere katılacaklarının altını çizen Başkan İlhan sözlerine şöyle devam etti: “Denizli Barosu olarak her yıl olduğu gibi Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, Denizli İl Adalet Komisyonu Başkanlığı, İdari Yargı Komisyon Başkanlığı ile koordinasyon halinde avukat, hakim ve savcı meslektaşlarımız ile adli yıl açılışı yapılacaktır. Denizli Barosu olarak, evrensel hukuk normlarından hiç bir zaman ödün vermediğimiz, temel hak ve hürriyetlerin yaşama geçirilmesi için kişilere ve kurumlara göre hareket etmediğimiz, ülkemizin ve yurttaşlarımızın hak ettiği çağdaş birey ve demokratik hukuk devletinde tarafsız ve bağımsız yargıdan ayrılmadığımız, Cumhuriyetimizin bize kattığı değerleri unutmadığımız için düşüncelerimizi kamuoyu ile paylaşırız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER