Denizli Barosu Çevre ve Kent Komisyonu’ndan Salda açıklaması

Denizli Barosu Çevre Ve Kent Komisyonu’ndan Salda Gölü Millet Bahçesi ihalesi hakkında yapılan açıklamada; “Bu mücadele bir hayat mücadelesidir. Çevre mücadelesi, siyasi mücadeleden ayrı değildir. Unutmamak gerekir ki doğa her zaman kazanır” denildi.

Denizli Barosu Çevre ve Kent Komisyonu’ndan Salda açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Burdur'daki Salda Gölü’nde oluşturulacak Salda Gölü Millet Bahçesi'nin ihalesine tepkiler devam ediyor.

Denizli Barosu Çevre Ve Kent Komisyonu’ndan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova İlçesi’nin kuzey batısında ve Türkiye’nin en derin gölüdür. Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir. Ancak millet bahçesi olacak kadar turizm imkanı yoktur. Pamukkale neyse Salda Gölü de odur. Pamukkale’deki beyaz travertenler için bugün gösterilen özen eskiden yoktu. Alan kararmaya başladıktan sonra farkına varıldı. Salda Gölü de aynı şekilde kararabilir. Bırakın millet bahçesini hiç bir bahçe yapılmamalı buraya. Bakın dünyaya mal olmuş bir doğal mirastan bahsediyoruz. Millet bahçesi yapmakla buraya daha fazla turist çekemezsiniz. Zaten salda gölü çevresinde alabildiğine işgal söz konusu. Göl 1989’da SİT Alanı ilan edilmiştir. Alana ait Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından onaylanmıştır. İhalenin ve bu ihaleye onay veren bağlı işlemin yürütmesinin durdurulması ve iptali davası açılmıştır. Ancak tüm çabalara rağmen ihale yapılmıştır. İhalenin İhale Kanunu'na göre açık olarak yapılması gerekirken her nedense T.C. Turizm Bakanlığı ihalenin kimin aldığını söylemediği gibi, ihale yapılırken içeriye gözlemci ve gazeteci almamıştır. Bu sebeple bu ihale, şaibeli ve kanuna aykırıdır. Denizli Barosu Çevre ve Kent Komisyonu da bu davanın takipçisidir. Salda Gölü’nde Millet Bahçesi düzenlemesi yapmak, alanı güzelleştirip koruyamayacağı gibi aksine antropojenik baskıyı arttıracağından göl üzerinde olumsuz etkilere yol açacaktır. Bu nedenle millet bahçesi yapım amaçlı ihale kararı kamu yararına da aykırı bir karardır. Bu mücadele bir hayat mücadelesidir. Çevre mücadelesi, siyasi mücadeleden ayrı değildir. Unutmamak gerekir ki doğa her zaman kazanır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER