Denizli Barosu’nda 3 adaylı genel kurul heyecanı

Denizli Barosu’nda 47’nci Olağan Genel Kurul heyecanı yaşanıyor. Mevcut Başkan Avukat Müjdat İlhan’ın yeniden aday olduğu başkanlık yarışında; Avukat Kerem Tahir Üzelce ve Avukat Adnan Demirdöğer de adaylıklarını açıkladı.

Denizli Barosu’nda 3 adaylı genel kurul heyecanı

Denizli Barosu, 10-11 Ekim 2020 tarihlerinde 47’nci Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirecek. Denizli Barosu Başkanı olmak için 3 isim adaylığını açıkladı. Denizli Baro Başkanı Avukat Müjdat İlhan, daha önce Baro Yönetim Kurulu’nda bulunan Avukat Kerem Tahir Üzelce ve Avukat Adnan Demirdöğer Denizli’deki avukatların temsilcisi olmak için adaylıklarını açıkladı.

9 yıllık Baro Başkanı İlhan, yeniden aday

Aslen Denizlili olan 48 yaşındaki mevcut Başkan Müjdat İlhan, üniversite öğrenimine başlayana kadar Denizli’de okudu. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören Başkan İlhan 1995 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Meslek hayatına serbest avukatlıkla başlayan Başkan İlhan, 2011 yılı Mart ayında başkan Avukat Adil Demir’in milletvekili adayı olması nedeniyle boşalan koltuğa iki ay içinde yapılan olağanüstü genel kurulda başkanlığa seçildi. Müjdat İlhan 2012’de yapılan olağan genel kurulda yeniden aday olup seçildi, sonraki dönemlerde yeniden seçilip görevi sürdürdü. Müjdat İlhan’ın başkanlığındaki Baro yönetimi bu dönemler içinde mülkiyeti 2006 yılında alınan baro arsası üzerine, bağımsız ve çok işlevli bir hizmet binası inşa etti ve araçlar yenilendi.

‘Çoklu Baro Sistemi’ne karşı Ankara’ya yürümüştü

Başkan İlhan geçtiğimiz dönemde Türkiye’nin gündemine oturan ‘Çoklu Baro Sistemi’ne karşı yapılan eylemlerde de aktif rol oynamıştı. Başkan İlhan, çoklu baro sistemine karşı Denizli’den Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmişti. Bu, Türkiye tarihinin en büyük Avukat eylemi olarak tarihe geçti. Başkan İlhan, Denizli Barosu Başkanlığı için yürüttüğü çalışmalarda ‘Şeffaf, katılımcı, güçlü ve bağımsız Baro’ ilkesini savundu. Başkan İlhan adaylığı konusunda “Bu dönemde de adayım, bunu meslektaşlarımla da paylaştım. Bu süreçte mevcutta bulunan Avukatlık konusunda yapılan, alelacele değişiklikle seçimimiz öne çekildi. Bu sefer baskın bir seçim planı ile Ekim ayında baro seçimi, Kasım ayında da Türkiye Barolar Birliği seçimi yapılacak. Böyle olunca bizim kaygımız oluştu. Bu işe yıllardır gönlünü vermiş arkadaşlarla, rahmetli Özdemir Özok’u desteklediğimizi ve bu duruşun tekrar geri getirilmesi gerektiğini söyledik. Geçen süreçte o yürüyüşlerde bulunan arkadaşlarla bir toplantı yaptık ‘Herkes gitsin ilinden yetkisini alsın delegesini oluştursun’ kararına vardık.” ifadelerini kullandı

“Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”

Yeniden aday olma sebebini aktaran Başkan İlhan şöyle konuştu: “Türkiye Barolar Birliği seçimi için gündem oluşacak. Bu yüzden benim gibi birçok başkan, aday olmayı düşünmezken; bu tecrübelerinin buraya aktarılması konusunda alınan karar doğrultusunda aday oldu. Benim de aday olmama sebebim budur. Kendisini Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı sıfatının dışında, siyasi idarenin temsilcisiymiş gibi gören anlayışın önüne geçmek için de bu çalışmayı yapmaya karar verdik. O yüzden bu yoldayız. Yaptıklarımız ortadadır ve yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.”

“Değişim başlıyor”

Kerem Tahir Üzelce ise 43 yaşında ve Denizlili. Eğitim hayatına Denizli’nin en eski okullarından olan Gazi İlkokulu’nda başlayan Üzelce, Atatürk Ortaokulu ve Denizli Lisesi’nde okudu. Akademik eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan Üzelce, 2001 yılında üniversiteden mezun oldu. Meslek hayatına 2002 yılında başlayan Üzelce, 18 yıldır serbest avukat olarak çalışmakta. Üzelce meslek hayatında 2014-2018 yılları arasında Denizli Barosu Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Üzelce Denizli Barosu Başkanlığı için yürüttüğü kampanyasında ‘Gelin Birlikte yönetelim, değişim başlıyor’ diyor. Üzelce, binlerce yıldır bağımsız ve özgür bir biçimde yürütülen avukatlık mesleğinin gerek ekonomik, gerek itibar yönünden, gerekse hak ve yetkiler yönünden özellikle son yıllarda dozu artan sistematik bir saldırı olduğunu belirtti. Av. Üzelce açıklamasının devamında; “Maalesef Türkiye’deki tüm avukatların çatısı konumunda olan Türkiye Barolar Birliği ve mensubu olduğumuz barolar söz konusu saldırılara karşı gerçek ve etkili çözümler üretememekte, üretildiği iddia olunan çözümler ise sorunların özüne inememektedir. Bu sorunlara çözüm getirilememesinin odağında esas görevlerinden uzaklaşıp işlevselliğini yitirerek hantal yapılar haline gelen yönetimler olduğu aşikardır” dedi.

“Denizli Barosu’nu hep birlikte yönetelim”

Denizli Barosunu hep birlikte yönetme konusunda avukatlara çağrıda bulunan Üzelce, şöyle devam etti: “Baroların gerçek sahiplerinin avukatlar olduğu bilinciyle, yaşamakta olduğumuz sorunların çözümünün de baronun tüm üyelerinin aktif olarak söz sahibi olduğu yönetimler olduğunun farkındayız. Farklı nedenlerle barolardan uzaklaşan, barolar ile olan aidiyetini yitiren tüm meslektaşlarımıza çağrı yapıyoruz. Gelin hep birlikte konuşalım, tartışalım, sorunları çözelim. Denizli Barosu’nu hep birlikte yönetelim. Başkan adayı olmaktan onur duyuyorum. Gençleşerek büyüyen köklü baromuzun aydınlık geleceğine katkı sağlamak, mesleğimizin sorunlarına kalıcı çözümler getirmek, sürdürülebilir ve sonuç odaklı projelerle baromuza etkin ve profesyonel yönetim anlayışını yerleştirmek, mesleğimizin onurunu, bağımsızlığını ve saygınlığını hep birlikte savunmak için Denizli Barosu 47. Genel Kurulu’nda Başkan Adayı olduğumu ilan etmekten onur duyuyorum.”

“Farklılıkları bırak, derdimiz ortak”

Baro Başkanlığı için adaylığını ilan eden Adnan Demiröğer ise 58 yaşında Baklanlı. Denizli’ye 1974 yılında taşınan Demirdöğer, ortaöğretim ve lise hayatını Denizli’de sürdürdü. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Demirdöğer 1685 yılında mezun oldu. 1988 yılından beri aktif olarak avukatlık mesleğini sürdüren Demirdöğer, Denizli Büyükşehir olmadan önce İl Genel Meclisi üyeliği yaptı. Evli ve 2 çocuk babası olan Adnan Demirdöğer, 2006 – 2008 yılları arasında da Denizli Barosu Disiplin Kurulu Üyeliği görevini sürdürdü. Demirdöğer, Baro Başkanlığı için yürüttüğü kampanyada “Farklılıkları bırak, derdimiz ortak” diyerek, çalışmalarını sürdürmekte. Adnan Demirdöğer Denizli Barosu Başkan Adaylığı konusunda; “Hukukun üstünlüğünden taviz vermeden, mesleki taleplerimiz için imkan yaratmak, mesleki sorunlarımızı görmezden gelmeden, yüksek sesle dile getirmek ve ortak dertlerimize kalıcı çözümler üretmek gayeleri ile meslektaşlarımızı yalnızlaştırmayan şeffaf, aktif, çoğulcu bir baro için öncü ilkemizin; hukuk, avukat ve adalet olduğunun altını çizerek, ekibimle birlikte Denizli Baro Başkanlığı'na adayım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER