Denizli Bozdağ Kayak Merkezi’nde mahsur kalan yüzlerce kişiyi tahliye işlemi başladı!

Denizli Valisi Hasan Karahan, fırtına ve tipi nedeniyle Denizli Kayak Merkezi'nde mahsur kalanları kurtarma çalışmasına yeniden başlandığını bildirdikten sonra günün ilk ışıklarıyla kurtarma çalışmalarının yoğunluğu da arttırıldı. AFAD, jandarma, emniyet ve fen işleri ekiplerinin yoğun çabalarıyla birlikte trafiğe açılan yoldan tahliye işlemi başlatıldı.

Dün Tavas ilçesi Nikfer Mahallesi Bozdağ Dağı üzerinde bulunan Denizli Kayak Merkezi'nde etkisini arttıran fırtına ve tipi dolayısıyla kapanan karayolu nedeniyle sosyal tesislerde mahsur kalanları kurtarma çalışmasına verilen aranın ardından yeniden başlandı. Başlayan kurtarma çalışmaları kısa sürede sonuç verdi ve kapanan yol ulaşıma açıldı.

Bölgeye gelen Denizli Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri ile İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler, karla kapanan karayolunu açmak için verdiği uğraş olumlu sonuçlandı ve tesislerde misafir edilen yaklaşık 200 kişinin tahliye işlemi başlamış oldu.

İLK GRUP SAĞ SALİM İNDİRİLDİ

Üç grup halinde planlanan tahliye çalışmalarında ilk grup tesislerden kent merkezine getirildi.

Tesislerde mahsur kalan vatandaşların araçtan iner inmez yaşadığı mutluluk ise görülmeye değerdi.

Kayak merkezinde mahsur kalan 200 kişi tahliye edildi 

Sabah saatlerinden itibaren kurtarma işlemine başlayan ekipler önce karayolunda kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı. 

Zaman zaman ekiplerin zor anlar yaşadığı olayda karayoludaki kar güçlükle temizlenerek kayak merkezine ulaşıldı. 

Yaklaşık 1,5 metreyi bulan karda bazı araçların karla gömülü olarak şarampolde kaldığı görüldü. 

Ekipler kayak merkezinde bulunan yaklaşık 200 kişiyi yaklaşık 15 saat süren çalışmanın ardından üç aşamada bölgeden tahliyesini gerçekleştirdi. 

İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı gazetecilere yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle mahsur kalan vatandaşların sağlıklı bir şekilde bölgeden tahliyesinin gerçekleştirildiğini söyledi. 

Karda mahsur kalan ve Aydın'ın Nazilli ilçesinden kayak merkezine ilk gez gelen Nihat Kıracan, dünden buyana belediye ekiplerinin kendilerine güzel şekilde ağırladığını ifade etti. 

Yasin Ünlü ise gecenin zor geçtiğini belirterek eve gideceği için mutlu olduklarını anlattı.

“Vatandaşlarımızı sağ salim bir şekilde buradan gönderdik”

Vatandaşların 16 saatlik zorluk bir mücadelenin ardından tahliye edildiklerini belirten Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı, “Dün gece saat 20.00 itibari ile Denizli Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerimiz yoğun bir şekilde çalıştılar ve çalışmalar bugün sabah 09.00 civarı sonuç verdi. Tesislerimize ulaştık ve vatandaşlarımızı sağ salim bir şekilde buradan gönderdik. Hiçbirinin burnunun kanamaması en büyük sevincimiz. Mahsur Kalan yaklaşık 200 kişi vardı. Ekiplerimizi hummalı bir çalışma gerçekleştirdiler gece saat 03.00’da ekiplerimiz tekrar çalışmalarına başladı ama sonucu sabah saatlerinde aldık. Tüm vatandaşlarımızı buradan sağ salim bir şekilde uğurladık. Yoğun miktarda fırtına ve tipinin olması 3 senedir ilk defa başımıza gelen bir olaydı ama ona karşıda tedbirlerimiz hazırdı. Vatandaşlarımız burada hiçbir şekilde mağdur edilmedi. Vatandaşlarımızın tüm temel ihtiyaçları karşılandı hatta yanlarında bir de 112 Acil servis ekibimiz vardı” diye konuştu. 

HABER MERKEZİ - (AA) - (İHA)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER