Denizli Buldan’da kurutmalık üzümler futbol sahasına serildi

Denizli'nin Buldan İlçesi’nin Yenicekent Mahallesi'nde 15 bin dönüm alanda yaklaşık 35 bin ton yaş üzüm üreten çiftçilerin hasat dönemi sürüyor. Bu yıl yaş üzüm fiyatlarındaki düşüş nedeniyle kuru üzüme yönelen üreticiler, mahalledeki çocuk parkları ile futbol sahasını kuru üzüm sergisine çevirdi.

Denizli Buldan’da kurutmalık üzümler futbol sahasına serildi

Yenicekent Mahallesi'nde örtü altı üretim yapmayan çiftçiler, bu yıl dolu, yağmur ve güneş yanıkları nedeniyle beklediği verimi alamadı. Olumsuz hava koşulları yüzünden üzümdeki kalite düşünce, ürüne verilen fiyat da düştü. Örtü altı üretim yapan çiftçiler üzümlerini kilogram fiyatı 2.5 ile 3 Lira arasında satabilirken, örtü altı üretim yapmayan çiftçiler verimi düşük ürünleri için verilen fiyatı, giderlerini karşılamadığı için kabul etmedi. Çiftçiler bu nedenle, taban fiyatı kilogramı 10 Lira kuru üzüme yöneldi. Mahalledeki başta futbol sahası olmak üzere çocuk parkları ve boş bulunan yerler kuru üzüm sergisine çevrildi. Mahalledeki futbol sahasının neredeyse her yerine serilen üzümler kurumaya bırakıldı.

“MASRAFLAR ÇIKMADI”

Üreticilerin bekledikleri fiyatı alamayınca kuru üzüme yöneldiğini ifade eden Yenicekent Mahalle Muhtarı Musa Çakır, “Mahallede stat, çocuk parkları ve boş alanlar, kuru üzüm sergisine döndü. Çocuklarımızın futbol oynadığı sahaya da mecburen üzüm serdik. Üzümlerin kurumasından sonra kaldıracağız. Çocuklarımız tekrar burada futbol oynayabilecek. Çocuk parklarında da üzüm sergisi var. Örtü altı üretilen üzümler, kilosu 2.5 ile 3 Lira’dan satılıyor. Kuru üzümün taban fiyatı 10 Lira’dan ama hepsi çiftçinin eline geçmiyor. Giderleri çok fazla” dedi.

“YAŞ ÜZÜM BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAMADI”

Üzüm üreticisi Hakan Yeşil ise, "Bu yıl yaş üzümden istediğimizi alamadık. İç pazar ve ihracat için de talep az oldu. Biz de kuru üzüme yöneldik. Yaş üzüm beklentilerimizi karşılamadı. Verilen fiyatlar özellikle ilaç, gübre, mazot masraflarımızı karşılamadı" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER