Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi kurulacak

Denizli Sanayi Odası (DSO) ile Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazanan ‘Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi Fizibilite Projesi’nin sözleşmesi imzalandı.

Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi kurulacak

Denizli Sanayi Odası (DSO) ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) işbirliğinde ‘Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi Fizibilite Projesi’ hayata geçiriliyor. Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projenin sözleşmesi imzalandı. Protokol imza törenine; DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, DSO Genel Sekreteri Zeren Gerelioğlu ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan protokole katıldı. Proje hakkında bilgi veren DSO Başkan Yardımcısı Okan Konyalıoğlu, “Proje başta Denizli ili sanayisine sonrasında ülke geneline hitap edebilecek işletmelerin endüstri 4.0 yaklaşımına uyum süreçlerinde dijitalleşmelerinin sağlanmasına katkı sağlanması amacıyla kurulacak ve ulusal ve/veya uluslararası fonlar ile desteklenmesi hedeflenen Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi’nin kurulumu öncesinde kuluçka, aktif proje ve sonrasında sürdürme dönemlerinin en doğru şekilde kurgulanmasını sağlamaya yönelik fizibilite çalışmasını içermektedir. Projenin genel amacı Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezinin detaylı fizibilitesinin hazırlanarak ulusal ve/veya uluslararası fon kaynaklarından finansman sağlanmasına yönelik çalışma yapmak suretiyle merkezin kurulmasına katkı sağlanmasıdır” diye konuştu.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİNE KATKI SAĞLANMASI AMAÇLANMAKTA”

Konyalıoğlu, şunları söyledi: “Proje kapsamında, Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi’nin kurularak, büyük verinin toplanması, ayrıştırılması, işlenmesi, bilgiye dönüştürülmesi, korunması ve yönetilmesi süreçlerinde işletmelerin farkındalık, kapasite, nitelik ve becerilerinin arttırılarak dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Projenin özel amacı,  Denizli’deki sanayi işletmelerinin rekabet gücünü ve uluslararası entegrasyonlarını arttırmak için, büyük veri alanında firmalara eğitim, danışmanlık, depolama, yazılım hizmetleri sağlayacak, aynı zamanda gençlerin veri etiketleme alanında istihdam edilebilirliğini arttıracak Denizli Büyük Veri Dijitalleşme Merkezi’nin kurgusunun geliştirilerek, teknik ve mali fizibilitesinin ortaya konulması; ayrıca merkezin kurulumu için uluslararası fon kaynaklarından finansman başvurusu yapmak üzere projenin hazırlanmasıdır. DSO bu proje ile üyelerinden gelen yoğun talebi de göz önünde bulundurarak, üyelerinin dijitalleşme gayretlerine öncü olmayı amaç edinmiştir. Dijitalleşme ve endüstri 4,0 dönüşümüne ayak uydurma ancak büyük verinin elde edilmesi ve işlenmesi ile mümkün olabilecektir. Bu konu her firma için veri toplama, işleme, depolama, yazılım, danışmanlık, nitelikli işgücü gibi birçok hizmet ihtiyacını doğuracaktır. Bu noktada DSO, öncelikle Denizli imalat sanayi başta olmak üzere, tüm TR32 Bölgesi’ne hizmet verebilecek bir ‘Büyük Veri – Dijitalleşme Merkezi’ni bölgeye kazandırmayı hedeflemektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211