Denizli Büyükşehir Belediyesi 4 yıl sonra ilk kez suya zam yaptı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (DESKİ) Genel Kurulu olağanüstü toplandı. DESKİ’nin su ve diğer tarifelerdeki yüzde 20’lik artış talebi genel kurulda CHP ve İYİ Partili üyelerin ret oyuna karşılık, AK Parti ve MHP’li üyelerin “evet” oylarıyla kabul edildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Temmuz dönemi toplantısının tamamlanmasının ardından, Denizli Su ve Kanalizasyon İdaresi Başkanlığı (DESKİ) Genel Kurulu olağanüstü toplandı. Toplantıdan; CHP ve İyi Parti’nin muhalefetine rağmen içme suyuna yüzde 20 zam kararı çıktı.

DESKİ ücretlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin maddeye dair değerlendirmelerde bulunan ve 2016 yılından bu yana su ve tarifelerde artışa gidilmediğini anımsatan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Bizim için önemli olan halkımıza temiz suyu ulaştırabilmek. Çok şükür ki, yeni doğmuş bir bebeğe bile çok rahatlıkla içirebileceğimiz temiz suyumuz var. 3 yıldır fiyatlarda düzenleme yapılmaması, iş ve işleyişin sağlıklı sürdürülebilirliği noktasında sıkıntı yaratmaya başladı. DESKİ yönetimi de böyle bir talepte bulundu. Suyun halkımıza ulaşması sürecinde sıkıntı yaşanmaması için de böyle bir düzenlemeye gidildi” dedi.

“BİR METREKÜP SUYU 3.50 LİRADAN VERECEĞİZ”

Birçok il ile kıyaslandığında Denizli’de uygulanan fiyatların çok aşağıda olduğunu söyleyen Başkan Zolan, “Uyguladığımız yeni fiyatlar da maliyetlerimizin altında yer alıyor. Bir metreküp suyun bize maliyeti 4.69 Lira iken, artan fiyatla bunu halkımıza 3.50 Liradan vereceğiz. 1.19 Liralık artı maliyeti de belediye karşılamaya devam edecek” diye konuştu.

YÜZDE 20’LİK ZAM OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Toplantıda daha sonra DESKİ Genel Müdürlüğü Ücret ve Tarifeler Listesi’nde yer alan suya yüzde 20 oranında zam meclis üyelerinin oylamasına sunuldu. Yapılan oylama ile birlikte 23 ret ve 43 kabul oyu ile Denizli’de içme suyuna yüzde 20 oranında zam yapıldı. CHP ve İYİ Partili üyeler suya zam teklifine ret oyu verirken, AK Parti ve MHP’li üyeler “evet” dedi. Yeni düzenlemeye ilişkin ücretler tarifesi henüz hazırlanmazken, Pamukkale ve Merkezefendi’de bugüne kadar 2.90 Lira olan 0-15 metreküp arası su ücreti 3.50 Liraya yükseltildi. 15-31 metreküp su bedeli 4.90 Liradan 5.88’e çıkarken, 31-250 metreküp arası su kullanımında uygulanacak tarife 7 Liradan 8.40 Liraya yükseldi. Suyun tonu ilçelerde ise 2.00’den 2.40 Liraya getirildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER