DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ARİTMETİĞİ DEĞİŞTİ

DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR MECLİS ARİTMETİĞİ DEĞİŞTİ
banner22

30 Mart 2014 yerel seçimleri sonrası Denizli Belediyesi “Büyükşehir Belediyesi” oldu ve 3 partiden 75 kişilik meclis üyeleri ile çalışmaya başladı. O tarihte Denizli Büyükşehir Belediyesi üyelerinin partilere göre dağılımı AK Parti'den 51, CHP'den 17, MHP'den de 7 üye olarak sıralanmıştı. Ancak aradan geçen 3,5 yılda bu rakamlar değişti. Daha doğrusu Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aritmetiği değişti..   Bugün itibariyle; AK Partili üye sayısı 51’den 47’ye düşerken, CHP’nin üyesi sayısı 17den 18’e çıktı. 7 olan MHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi sayısı ise 7’den 8’e yükseldi.. 3,5 yılda AK Partili büyükşehir meclis üyeleri; Muhammet Emre Kabukçu, Hüseyin İnamlık ve Hüseyin Karadeniz’in istifa etti veya ettirildi. Ve bu isimlerin yerine 2 CHP’li üye ile 1 MHP’li meclis üyesi Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi üyeliği koltuğuna oturdu. Peki, bu durumda nasıl oluyor da; Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde iktidar partisi (AK Parti’nin) meclis üye sayısı düşerken, muhalefet partilerinin meclis üye sayısı yükseliyordu? 3,5 yılda Ne olmuştu da Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri dağılımı ve meclisin aritmetiği değişmişti. Yine neler gelişti de AK Parti, Denizli Büyükşehir’de 2 koltuğunu CHP’li meclis üyelerine ve 1 koltuğunu MHP’li meclis üyesine verdi, devretti? Bu arada nasıl oldu da; CHP’li Büyükşehir Meclis Üyesi Bekir Çapar ile AK Partili Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla partilerinden ihraç edildi ve meclisin bağımsız üyelerine dönüştü?  

AK PARTİLİ KABUKÇU’NUN YERİNE, CHP’Lİ KABAŞ GELDİ
30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra Denizli Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinden ilk istifa eden isim AK Partili Muhammet Emre Kabukçu oldu. Aynı zamanda Serinhisar Belediye Meclisi’nin AK Partili üyesi Muhammet Emre Kabukçu; (meclis üyeleri ve belediye başkanı ile zaman zaman uyuşmazlık yaşadığı iddiası yanında) işlerinin de yoğunluğu nedeniyle belediye hizmetlerini yakından takip edemediğini belirterek, istifa ettiğini açıklamıştı. AK Partili Meclis üyesinin yerine büyükşehir meclis üyeliğine CHP’nin kontenjan adayı Hüseyin Kabaş getirildi.

KARADENİZ AK PARTİ’DEN İHRAÇ EDİLDİ, YERİNE MHP’Lİ ER GELDİ
Bu arada 2017 yılında, yani geçtiğimiz birkaç ay içerisinde Pamukkale ve Denizli Büyükşehir Meclis Üyesi Hüseyin Karadeniz istifa etti. (Karadeniz kendisinin istifa ettirildiğini öne sürdü)Büyükşehir  Belediye Meclis üyeliğinden istifa eden Hüseyin Karadeniz’in yerine Pamukkale Belediyesi’nin MHP meclis üyesi Erdoğan Er getirildi. Hüseyin Karadeniz aynı zamanda AK Parti’den ihraç edildi.

AK PARTİLİ İNAMLIK YERİNE CHP’Lİ TAŞKIRAN GELDİ
Yeniden AK Parti Tavas İlçe Başkanı seçilen Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüseyin İnamlık kısa süre önce meclis üyeliği görevinden istifa etti. Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hüseyin İnamlık hafta sonu gerçekleşen AK Parti Tavas İlçe Başkanlığı seçimlerinde yeniden İlçe Başkanı seçilmişti. İnamlık; AK Parti temayülleri gereği iki ayrı görevde bulunmama ilkesi gereği İlçe Başkanı olunca Büyükşehir’deki Meclis görevinden istifa etti. İnamlık’ın yerine yine Büyükşehir’deki iç tüzük gereği yerine AK Parti’den değil CHP’den bir meclis üyesi geldi.  CHP’li İsmail Taşkıran Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yeni üyesi oldu.

BİR CHP’Lİ, BİR AK PARTİLİ ÜYE BAĞIMSIZ ÜYE OLDU
Öte yandan Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin partilerinden ihraç edilen 2 ismi CHP’li Bekir Çapar ve AK Parti’li Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla, Büyükşehir Meclisi’de bağımsız meclis üyesi oldular.  (Bu arada Hayla istifa dilekçesini yanında taşıdığını. Bekletildiğini ve halen AK Partili ve Erdoğan taraftarı olduğunu söylemeyi de ihmal etmedi)

SANCAR VE BİRTÜRK FİLİZ’E TEŞEKKÜR ETMELİ(!)
Evet.. Denizli’de meclis görevinden istifa eden ilk isim aslında AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz olmuştu. İl Başkanı Filiz, AK Parti İl Başkanı olunca, daha önce seçildiği Merkezefendi Belediye Meclis üyeliğinden istifa etti.  Yoğunlaşan işlerini gerekçe gösteren Filiz Meclis çalışmalarına yeterince katılamadığını da söylemişti.  Necip Filiz "İl başkanlığı ağır ve önemli bir sorumluluk, görev aldığım plan ve bütçe komisyon çalışmalarına da zaman ayıramıyorum. Bu görevlerin layığıyla yerine getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle meclis üyeliğinden istifa ettim" demişti. Filiz partisinin; 2 ayrı siyasi görev alan isimler konusunda kesin kurallarının bulunduğunu ve parti temayülleri gereği, ilçe başkanı olan bir ismin aynı zamanda belediye meclis üyeliği görevini yürütmesinin mümkün olmadığını söyledi. İl Başkanı Filiz buradan yola çıkarak bir “beyaz espri” yapmayı da ihmal etmedi. “Aslında Teoman Sancar bana ve Partimize kurallarımızdan dolayı teşekkür borcu var” dedi. Evet, doğru bir espri.. Aslında; CHP İl Başkanı Teoman Sancar ile MHP İl Başkanı Cafer Birtürk; “partilerinin Büyükşehir’deki üye sandalye sayılarını artırdığı için” AK Parti’ye ve AK Parti İl Başkanı Necip Filiz’e teşekkür etmeli, gibi.. 

DENİZLİ AK PARTİ’DE 10 BAŞKAN DEĞİŞECEK
Öte yandan Denizli AK Parti’de ilçe kongreleri de son hızla sürüyor. Denizli AK Parti’nin kongrelerinde şu ana kadar 3 ilçe başkanı değişti. Ve kongreler sonuna kadar toplam 10 ilçe başkanının yenileneceği bildirildi. AK Parti’nin tüm organları ve belediye başkanları ile 2019 seçimlerine hazırlandığını söyleyen Denizli İl Başkanı Necip Filiz; parti içi değişiklikler ve yenilenmelerde; “FETÖ bağlantıları ile birlikte Adaletli ve Ak (temiz) olma ile yorulanları değiştirme” vurgusunun da ön planda tutulduğunu kaydetti. İl Başkanı Necip Filiz’le Kadir Topbaş sonrası 50 Belediye Başkanı’nın daha istifa etmesinin ya da görevden alınmasının beklendiği haberlerine dikkat çektik. “Denizli’de FETÖ bağlantı iddiaları nedeniyle görevden alınacak belediye başkanı veya başkanları olur mu sizce?” diye sorduk. Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Erdoğan’ın kesin ve net bir dille; “şaibelere karışmış partili, yerel yönetici ve belediye başkanı istemediğini” vurgulayan Filiz sorumuzu ise, “Sanmıyorum.. Denizli’de bu konuda problem görmüyoruz. Yargılama süreci ve duruşmalar sürüyor, adaletin terazisi gerektiği gibi hakkaniyetle tartacaktır” dedi. Denizli AK Parti kongreler süreci yıl sonuna kadar tamamlanacak. İl kongresi ise Ocak veya Şubat 2018’de gerçekleştirilecek.

BAĞ ANKARA’DA; 200 REKTÖRE BAŞKANLIK ETTİ
“Ağustos tarihi itibariyle YÖK Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı görevini üstlenen PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ, (Kurul Başkanı olarak) 14 Eylül’de 200’e yakın Üniversite Rektörü ile ilk kurul toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi..”

Bu haber Denizli’nin Rektörü’nün 1 yıl süreyle böyle önemli bir kurulun başkanı olarak görev yapacak olması açısından tüm Denizlilileri gururlandırdı. Ancak “Haberlerin Efendisi” Rektör Bağ’ın son bir hafta içerisinde yeni bir atraksiyonel haberle yine gündeme gelmesi bardağın dolu tarafını yazmaya çalıştığımız bu köşede yine şevkimizi ve keyfimizi kaçırdı. Bir çok internet sitesinde yer alan flaş haberde; Rektör Bağ’ın eşi Derya Bağ’ın müdür yardımı olarak görev yaptığı ortaokulun tüm kırtasiye masraflarını PAÜ Eğitim Fakültesi Dekanlığı Döner Sermayesi’ne ödettiği ayrıntısı bilgisi veriliyordu. (Ayrıntılı Rektör Bağ yazışmaları ve Derya Bağ imzalı belgeler de haberlerde boy boy yer alıyordu)

SONRA; “İHTİYACI OLAN OKULLARA KIRTASİYE DESTEĞİ(!) BAŞLATTI..”
Biz de hiç bu yayınlara ve haberlere bakmadan ve “eleştiriye kaçmadan”,  bu olayı bu köşede; “olumlu” tarafından ele alalım istedik. Ve Haberi; Pamukkale Üniversitesi’nden Müjde Var; PAÜ Denizli’deki Ortaöğretim  Kurumlarına Kırtasiye Yardımı Yapıyor!. Haydi Okullar PAÜ Rektörlüğü’ne..” başlığı ile verelim istedik.. Haberimizin aslı da şöyleydi; “Yeni eğitim öğretim yılının start aldığı şu günlerde Pamukkale Üniversitesi’nden gelen bir haber Denizli’deki tüm ortaöğretim kurumlarında adeta sevinç ve heyecan dalgası yarattı. PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’ın Denizli’deki ortaöğretim kurumlarına ‘kırtasiye desteği’ vermeye başladığı iddia edildi. Rektör Bağ’ın; eşi Derya Bağ’ın Müdür Yardımcısı olarak çalıştığı Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nun 20 bin lirayı bulan tüm kırtasiye ihtiyaçlarını (halen Dekanlığını da kendisinin yürüttüğü) PAÜ Eğitim Fakültesi Döner Sermayesi’nden karşıladığı haberi, kırtasiye ihtiyacı olan Denizli’deki okullarda ilgiyle karşılanırken, önümüzdeki günlerde PAÜ Rektörlüğü’ne yardım talebi başvurularının artacağı belirtiliyor.. Aynı zamanda Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı görevini de yürüten

PAÜ Rektörü Bağ’ın okullara kırtasiye yardımını başlattığı bu hareket bir yandan ‘ilin en büyük eğitim kurumu PAÜ’nün bulunduğu şehirde eğitime destek vermesi iyi bir karar’ diye yorumlanırken, ihtiyacı olan okulların (ve okul aile birliklerinin) PAÜ önünde kuyruk oluşturması durumunda nasıl bir yol izleneceği de merak ediliyor..” 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER