Denizli, camla buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 5. kez düzenlediği ve Türkiye'nin ilk cam festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası Denizli Cam Bienali sona erdi. Cam sanatının Denizli ile özdeşleştiğini belirten Ziyaretçiler, bienale katılan yerli ve yabancı sanatçıların eserlerine hayran kaldı.

Denizli, camla buluştu

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Karma Tasarım Atölyesi organizasyonuyla 2-5 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği 5. Uluslararası Denizli Cam Bienali tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde 4 gün süren festivale; Amerika, Fransa, İtalya, Letonya ve Türkiye'den cam sanatçıları katıldı. Çok sayıda yerli ve yabancı cam sanatçısının katıldığı bienalde düzenlenen konferans, panel, canlı cam gösterileri ve cam sergileri ile muhteşem bir organizasyona imza atıldı. Amatör ve profesyonel olarak cam ile ilgilenenlerin yanı sıra; camın şekillenip sanata dönüşmesini merak eden ve camla tanışmak isteyen binlerce vatandaş dev organizasyona akın etti.

7'DEN 70'E BİNLERCE ZİYARETÇİ

Bienal şehir içinden ve şehir dışından 7'den 70'e binlerce ziyaretçi ağırlarken, son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eşi Ayşen Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eşi Berrin Zolan festival boyunca ortaya konan eserleri inceledi. Dev organizasyona Denizli Belediye Başkanlığı görevini yaparken başladıklarını hatırlatan Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ın da aynı anlayışla bienale sahip çıktığını ifade ederek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

“CAM ŞEHRİ DENİZLİ”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, cam sanatının artık Denizli ile özdeşleştiğini ifade ederek, başta katılımcılar ve sanatçılar olmak üzere bienale emeği geçen herkese teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi’nin sanatın ve sanatçının yanında olmaya devam edeceğini kaydeden Başkan Osman Zolan, eserlerin 30 Mayıs'a kadar Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde sergileneceğini, tüm Denizlilileri el emeği göz nuru sanat eserlerini görmeye davet etti.

BİENALE KATILANLAR NE DEDİ?

“Denizlili olarak çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum” diyen Adile Güney, “Bienal Türkiye’de sadece Denizli’de yapılıyor. Özellikle çocukların camla tanışması sağlanıyor. Bize bu fırsatı verdiği için Denizli Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Son 2 yıldır bienalde görevli olduğunu dile getiren Nilgün Hilmiye Değirmenci; şunları söyledi: “Öğrencilerimiz cam boncuklar yapıyorlar. Sanatçılarımızın çok güzel eserleri sergileniyor. Katılım çok fazla. İnşallah gezen herkes çok memnun kalır. Osman Zolan Başkanımıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

“DENİZLİ CAMLA ANILAN BİR ŞEHİR”

Bienalin çok güzel bir etkinlik olduğuna vurgu yapan Serbay Doru; “Belediyeyi gerçekten canı gönülden tebrik ediyorum. Atmosfer çok güzel, bina müthiş. Çok güzel bilgi alışverişi oluyor. Birbirimize camla ilgili deneyimlerimizi öğretiyoruz. Biz cam severleri buluşturduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi. Bienal çok önemli olduğuna vurgu yapan Deniz Özdemir; “Yurtdışından gelen sanatçılarımızla çalışma şansımız oluyor. Denizli zaten camla anılan bir şehir. Hele hele modern zamanla uyarlanması çok daha güzel. Yabancı cam sanatçılarının buraya gelişi ile de çok güzel bir tanıtım oluyor” diye konuştu. Bienalin her geçen yıl daha da güzelleştiğinden söz eden Gülay Çınaroğlu; “Denizli’yi daha önceden tekstil şehri olarak tanıyorduk şimdi cam şehri olarak tanıyoruz. Denizli’nin şehir olarak zaten değişik cazibeleri var ama cam da üstüne katılarak eminim ki Türkiye’nin tanıtımına da Denizli’nin tanıtımına da çok büyük faydası olacak” şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER