“DENİZLİ CEVİZİN BAŞKENTİ OLABİLİR”

Ziraat Yüksek Mühendisi Ethem Tümbek, “Denizli, konumu itibariyle ceviz üretimine çok elverişli bir bölgede yer alıyor. Denizli ceviz üretiminde başkent olmalı” dedi.

“DENİZLİ CEVİZİN BAŞKENTİ OLABİLİR”

Denizli’de Ziraat Yüksek Mühendisi Ethem Tümbek, kendisine ait fidanlıkta, mavi sertifikalı Chandler ceviz fidanı üretti. Tarım Bakanlığı tarafından ‘Yetkilendirilmiş Tohumculuk Kuruluşu’ belgesiyle ceviz fidanları yetiştiren Ziraat Yüksek Mühendisi Tümbek’in fidanlarından ceviz bahçesi kurmak isteyenlere de devlet tarafından dekara 280 TL geri ödemesiz destek verilecek. Tümbek, kendisinden fidan alıp devletten destek alacak yatırımcı ve çiftçilere ise Ziraat Bankası’ndan 5 yıl vadeli yüzde 5 faizli kredi almak İçin projelerini ücretsiz hazırlayacak, bahçelere 3 yıl tarım danışmanlığı yapacak. Bu güne kadar Denizli’de çiftçi ve üreticiler adına önemli projelere ve çalışmalara imza attığını belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Tümbek, “37 yıllık mühendislik 17 yıllık fidancılık tecrübesi ile fidanlığımızda mavi sertifikalı Chandler cinsi ceviz fidanları ürettik. Denizli konumu itibariyle ceviz üretimine çok elverişli bir bölgede yer alıyor. Ceviz ülke olarak üretimde yetersiz kaldığımız ancak pazarı çok acık olan bir ürün.

Cevizde yüzde 70 olan dışa bağımlılığı bitirmek için devletimizin de önemli destekleri var. Bizim gibi belgeli üretim yapan güvenilir fidanlarda oluşturulacak ceviz tarlalarına ve bahçelerine dekar başına 280 TL ödeme yapılıyor. Bir dekara 15 fidanın dikileceğini düşünürsek, fidan ve dikim parası devletten geliyor. Yatırımcının ve çiftçimizin cebinden ceviz tarlası kurmak için fidan ve dikim parası çıkmıyor. Bu yatırımcılarımız ve çiftçilerimiz için bulunmaz bir fırsat. Denizli ceviz üretiminde başkent olmalı. Onun için de bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ceviz fidanlarımız gelecek ay sökülecek, çıplak köklü olarak yatırımcı ve çiftçilerimize teslim edilecek. İl dışına kargo şirketleri aracılığıyla da fidanlarımızı gönderebileceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER