'DENİZLİ CEVİZİN BAŞKENTİ OLACAK'

'DENİZLİ CEVİZİN BAŞKENTİ OLACAK'

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Denizli Cevizin Başkenti Oluyor’ projesi kapsamında 20 bin ceviz fidanı çiftçilere dağıtıldı.

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Borsası, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve İş-Kur İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Denizli Cevizin Başkenti Oluyor’ projesi kapsamında kentte 500 bin ceviz fidanı dağıtılacak. Orman Bölge Müdürlüğü’nün Üçler Karahasanlı Fidanlığı’nda yetiştirilen ilk 20 bin ceviz fidanın dağıtımı, düzenlenen törenle yapıldı. Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Orman Bölge Müdürü Mustafa Korucu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz Erkaya, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve çiftçiler katıldı.

“AMACIMIZ ÇİFTÇİLERİMİZE EK GELİR SAĞLAMAKTIR”
Denizli Valisi Hasan Karahan, proje ile ithal cevizin önüne geçileceğini belirterek, “Amacımız çiftçilerimize ek gelir sağlamaktır. Cevizi ithalinden, ihraç eder duruma gelmeliyiz. 500 bin ceviz fidanın ilk 20 bini bu gün toprakla buluşması için çiftçilere dağıtıyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

“GELECEK YILLARDA BU SAYIYI 500 BİNE TAMAMLAYACAĞIZ”
Ceviz fidanı yetiştirilmesine öncülük ettiklerini belirten Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, “Biz tükettiğimiz cevizin yüzde 60’nı ithal ediyoruz. Ülkemizin toprakları ceviz yetiştirilmesine elverişli. Orman Bölge Müdürlüğü fidanlığında yetiştirdik, çiftçilerimize Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kanalıyla dağıtımını yapıyoruz. Bu yıl 20 bin fidan dağıtıyoruz. Gelecek yıllarda bu sayıyı 500 bine tamamlayacağız” diye konuştu.

 

MUHAMMET KARAÇAY- DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER