Denizli'de 100 yılı aşan gelenek! Davul çalmak yasak!

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ne Bağlı Tekke Mahallesi’nde uğursuzluk getireceği ve kötü olaylara neden olacağı gerekçesi ile yaklaşık 100 yıldır davul çalınmıyor. Mahallede Ramazan Ayı da dahil olmak üzere düğün ve eğlencelerde davul çalınmasına izin vermiyor.

Denizli'de 100 yılı aşan gelenek! Davul çalmak yasak!

Denizli’nin Sarayköy İlçesi’ndeki Tekke Mahallesi’nde uğursuzluk getireceği ve kötü olaylara neden olacağı gerekçesi ile yaklaşık 100 yıldır davul çalınmıyor.

Geleneğe gerekçe olarak ise mahallede bulunan türbede yatan Sultan Sarıbaba’nın davul sesinden rahatsız olması gösteriliyor.

Rivayete göre; yıllar öncesinde bir gelin, mahalleden götürülürken çalınan davul biranda parçalanmasının ardından mahallede davul çalınmamaya başlanmış.

Mahalle halkının nüfusunun azalması ile mahallede artık çok fazla kişinin yaşamadığını belirten 74 yaşındaki Fethi Altındaş, “Ramazan davulu ben kendimi bildiğimden bu yana hiç çalınmadı. Bir düğün olmuş burada davul çalmışlar. Yolda giderken ‘kavga olmuş ve gelin ölmüş’ deniliyor. Bunların hepsi kulaktan duyma canlı bir şahidi yok. Uğursuzluk olarak kabul ediliyor. Hiçbir zaman davul çalınmıyor. Düğünlerde sadece küçük trampetler çalınıyor” dedi. Mahalledeki türbenin tarihinin araştırıldığını ve 3-4 bin yıllık olduğunu belirten 71 yaşındaki Ahmet Altındaş, “Burada Ramazanda davul çalınmıyor. Eskiden Ramazan davulu yerine teneke çalarlardı” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221