Denizli'de asırlık katliam anıtlaştırılıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 02 Nisan 1921'de Yunan işgali sırasında yakılarak katledilen 83 vatandaşımızın mezarını anıt mezarla ölümsüzleştiriyor. Çivril İlçesi’nin Cabar Mahallesi'nde yapımı süren anıt mezarın Denizli'nin ilk ‘Milli Mücadele Şehitliği’ olacağı belirtilirken, açılış töreni katliamdan tam 100 yıl sonra 02 Nisan 2021'de yapılacak.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Milli Mücadele sırasında Yunan işgal kuvvetlerince yakılarak katledilen 83 kişinin mezarını, anıt mezarla ölümsüzleştirecek. 1919'da İzmir'den başlayarak Batı Anadolu'yu işgale girişen Yunan orduları Büyük Taarruz'un ardından kaçarken birçok katliam gerçekleştirdi. Katliamlardan biri de Denizli'nin Çivril İlçesi’nin Cabar Köyü’nde yaşandı. 2 Nisan 1921'de Yunan ordularının işgaline uğrayan Cabar Köyü'nde bir katliam gerçekleşti. Yunan askerleri 100 yıl önce Cabar Köyü'nde çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın demeden 83 kişiyi yakarak katletti. 2 Nisan 1921’de yaşanan katliamın ardından defnedilen vatandaşların mezar yeri kısa süre önce Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları Denizli Şubesi’nin girişimleriyle tespit edildi.

AÇILIŞ TÖRENİ KATLİAMIN 100’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNDE

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın önerisi ile 100 yıl önce yapılan katliamda şehit olan 83 Türk için anıt mezar yapılması kararlaştırıldı. Şehitlik çalışmaları devam ederken Başkan Zolan, anıt mezarın Denizli'nin ilk milli mücadele şehitliği olacağını vurgulayarak, açılış töreninin katliamdan tam 100 yıl sonra 2 Nisan 1921'de yapılacağını açıkladı. Şehitlik Yunan işgal güçlerinin Milli Mücadele döneminde Çivril, Güney ve Buldan Bölgeleri’nde çok büyük zulümler yaptığını belirten Başkan Zolan, bunlardan birinin de Cabar Köyü'nde yaşandığını anlattı.

"UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ"

Azerbaycan Dağlık Karabağ'daki katliam için yaptıkları Hocalı Soykırımı Anıtı'nda olduğu gibi geçmişte Türk milletine yapılan haksızlık ve zulümleri hiçbir zaman unutturmayacaklarını vurgulayan Başkan Zolan, "Cabar'da çoluk- çocuk, kadın-yaşlı demeden katledilen vatandaşlarımızı da unutmayacağız, unutturmayacağız. Geçmişimize sahip çıkmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2021, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER