Denizli'de atıklardan yakıt üretiyor

Denizli’deki basın kuruluşlarının temsilcileriyle gerçekleştirdiği tanışma toplantısında konuşan Beysu Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Alican Beyazsu, çevreyi kirletici özelliğe sahip atıkları yakıta dönüştürdüklerini belirterek, yıllık üretimlerinin 17 bin tona ulaştığını bildirdi.

Denizli'de atıklardan yakıt üretiyor

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’ne bağlı Pınarkent Mahallesi’nde faaliyet gösteren Beysu Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Alican Beyazsu, Genel Müdür Yardımcısı Ferzan Karahan ve Halkla İlişkiler Müdürü Nursel Aydın, Tavacı Recep Usta’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıda şirketin faaliyetleriyle ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Alican Beyazsu, şirketin ‘enerjimiz var’ sloganı ile 2000 yılında yatırıma başladığını ifade etti. ‘Atıktan türetilmiş yakıt’ üretimiyle dönüştürülebilir atıkları değerlendirerek çevreyi korurken, bu alanda öncü olmayı hedefleyerek yola çıktıklarının altını çizen Beyazsu, 7 milyon Dolar’la başladıkları yatırımın üzerine ilavelerle bugünlere geldiklerini söyledi.

300’E YAKIN ATIK KÖMÜRE DÖNÜŞÜYOR

Avrupa standartlarında üretimle yaklaşık 300 tehlikeli ve tehlikesiz atığı alternatif yakıta dönüştürdüklerinin altını çizen Beyazsu, bunları çimento fabrikalarına kömür olarak verdiklerini bildirdi. Yıllık üretimlerinin 17 bin ton olduğunun altını çizen Beyazsu, 60 bin ton üretim yapabilecek kapasiteye sahip olduklarını ifade etti. Beysu Atık Yönetimi ara depolama lisansının tıbbi atıklar, patlayıcılar, evsel nitelikli ve radyoaktif atıklar haricindeki tüm atıkları kapsadığını anlatan Beyazsu, 18 bin metrekareye sahip tesis sahasında farklı kaynaklarda oluşan atıkları, teknolojik ekipmanlar ve uzman kadroyla atık yönetimi hiyerarşisine uygun şekilde ekonomiye ve çevreye enerji olarak geri kazandırdıklarını vurguladı.

“BU TESİSLER ÇEVRE İÇİN OLMAZSA OLMAZDIR”

Pamukkale’nin Pınarkent Mahallesi’ndeki tesiste zaman zaman çıkan yangınlarla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Beyazsu, “Bu tesisler çevre için olmazsa olmazdır. Atıkların doğaya bırakılması yerine alıp yakıta dönüştürüyoruz. Atıklar uygun bir şekilde depolanıyor. Ancak, bazen atıkları verenler doğru beyanda bulunmuyor. Örneğin; ‘çamur’ diye verilen atık ‘asitli’ olabiliyor. Bu ve benzeri nedenlerle bizim gibi tesislerde zaman zaman yangınlar çıkar” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER