Denizli'de avukatlardan protesto!

Denizli Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Kerem Onur, Baro Başkanlarının yaptığı “savunma yürüyor yürüyüşü” nedeniyle Ankara’da Baro başkanlarına, Ankara’ya giriş izni verilmemesi nedeniyle açıklama yaptı.

Denizli Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Onur, “Hepimizce malum olduğu üzere Türkiye genelinde Baro Başkanlarının günlerdir sürdürdüğü #savunmayürüyor eylemi bugün Baro Başkanlarının Anıtkabir’de yapacağı basın açıklamasıyla sonlandırılacaktı. Ancak gelinen noktada Baro Başkanlarımızın bu yürüyüşü kolluk tarafından engellenmiştir. Ankara’ya yürümek üzere anayasal haklarını kullanan 51 Baro Başkanı Ankara girişinde kolluğun haksız, hukuksuz, orantısız müdahalesiyle karşılaşmış; bazı baro başkanları fiziksel müdahaleye uğramış ve Gaziantep Baro Başkanımız kolluk tarafından darp edilmiştir.  Kolluğun hukuksuz davranışlarına tabi ki alışığız, bu durum son zamanlarda hukuksuzluğun da ötesine geçerek pervasız bir hadsizlik haline evrilmiştir. Ancak, sırf demokratik yollarla muhalif görüşlerini ortaya koydu diye, T.C. Anayasası ve Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği hak ve sorumlulukları gereği mesleğin onuru için yürüyen Baro Başkanlarının fiziki müdahaleye maruz bırakılması avukatlık mesleği açısından talihsiz, utanç verici ve bir o kadar da kabul edilmezdir. “ dedi.

Denizli Barosu Avukat Hakları Merkezi Başkanı Kerem Onur, açıklamasında daha şunları söyledi:

“Utanç vesikası haline gelen bir Baro Başkanı’nın cübbesinden çekilerek engellenmeye çalışıldığı fotoğrafı veren kolluğa da ayrıca şunu hatırlatmak isteriz ki; bugün durdurmak için asıldığın o cübbe yarın haklarının savunulması için sığınabileceğin tek limandır. Bizler bu yürüyüşü kendimiz için değil istisnasız bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının haklarını korumak için yapıyoruz. Gün gelecek herkes o asıldığın cübbeye sığınmak zorunda kalacak. Unutmayın avukatın sesi kesilirse vatandaşın nefesi kesilir. Bizler aşağıda imzası bulunan Avukat Hakları Merkez ve Komisyonları olarak bizim adımıza anayasal haklarımızı kullanan Baro Başkanlarımıza yapılan bu hadsizliği kabul etmediğimizi, sorumluları hakkında yasal her türlü mücadeleyi vereceğimizi avukatlık mesleğinin onuru için yasal zeminde her türlü eyleme hazır olduğumuzu tün kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Denizli Barosu Başkanlığı binasının önündeki açıklamaya Denizli Barosu üyeleri de katıldı.

Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, Ankara'da yaşanan olaya ilişkin açıklamada bulundu. Dinlemek için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER