Denizli'de belediyeye haciz şoku

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik'in makam koltuğu ve aracı, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde belediyede çalıştığı dönemde geçirdiği iş kazası nedeniyle açtığı tazminat davasında 600 bin TL kazanan Hamdiye Mahallesi Muhtarı Mehmet Uygun tarafından haczettirildi.

İddiaya göre; halen Hamdiye Mahallesi Muhtarı olan Mehmet Uygun, Bozkurt Belediyesi'nde işçi olarak çalıştığı 2 Şubat 2011 tarihinde ağaç dikim işi sırasında toprak burgu makinesine kolunu kaptırdı. Sol kolunu kaybeden Uygun, belediyeye tazminat davası açtı. 15 ay önce sonuçlanan davada, mahkeme, belediyenin Uygun'a 600 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Belediye, yaklaşık 1 yıl önce tazminat tutarının ilk taksiti olan 100 bin lirayı Uygun'a ödedi. Ancak geri kalan 500 bin lirayı ödemedi. Uygun da avukatları aracılığıyla belediyeye haciz işlemi başlattı.

Başkanın makam odasındaki koltuklar ile makam aracı, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde belediyeye gelen icra memurları tarafından haczedildi.

Haciz olayına ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Çelik; “Bizim dönemimizde olmayan 2011 yılının sonlarında gerçekleşen bir olay söz konusu. Taşeron bir işçi kaza geçiriyor ve kolunu kaybediyor. Belediyeyi mahkemeye veriyor tazminat almak için. Mahkeme bir sene önce sonuçlanıyor. Belediye 600 bin lira civarında tazminat ödemesiyle sonuçlanıyor. Kendisi bir mahalle muhtarımız. Çok sevdiğimiz bir muhtarımız kendisi. Kendisiyle iletişime geçtik, küçük bir belediyeyiz, bir seferde ödeyemeyiz, yapılandıralım dedik. Muhtarımıza kıymetli mülklerimiz var bunları teklif ettik. Meclis üyelerimle muhtarımızın odasında görüştük. Teklifimizi yaptık. ‘Mülklerin değerini bile piyasa belirlesin’ diye konuşuldu. Pazar yerlerindeki dükkânlar kaça satıldıysa onun üç aşağı beş yukarı olsun dedik. İyi niyet gösterip 100 bin lirada ödeme yaptık. Daha sonrada kalan taksiti 4 eşit miktarda ödeyebiliriz diye konuştuk. Hatta birkaç kez daha muhtarımızın odasına meclis üyelerimizle birlikte gittik. Hep yanımda birileri ile gittik. Bu tekliflere rağmen bize geri dönüş olmadı. Muhtarın avukat bizim belediyemizin avukatını aramış ve ret cevabı geldi. Muhtarımız bizi muhatap almadı. Pandemiden dolayı ödemeleri yapamadık. 3 adet tarımsal arazimiz var bunu teklif ettik. Yine olumlu veya olumsuz sonuç alamadık” şeklinde konuştu.

“BOZKURT'UN İTİBARSIZLAŞTIRILMASIDIR"

Hayatında hiç hacizle karşılaşmadığını belirten Başkan Çelik; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde hem bir başkan hem de bir kadın olarak gündemimiz vardı. Etkinlikler planlamıştık. Kadınlarla buluşacaktım. Tam o sırada özel kalemim ‘icra geldi’ dedi.  Hayatımda hiç hacizle karşılaşmamıştım. Ben makam odasındaydım ve buyur ettim. Anne-kız avukat ve icra müdürü geldi. Onları ağırladım. Defalarca o gün alacaklı, muhtar biz de verecekliyiz. ‘Muhtar buraya gelsin konuşalım ve anlaşalım’ dedim. Gelmeyecek, gelmeyi reddediyor, ‘parayı ortaya koyun’ dediler. Biz o parayı mümkün değil koyamayız. Belediyecilik yapanlar bilir iller bankasından gelen para ayın 11’ine kadar blokajlıdır. ‘Ayın 11’inden sonra bir ödeme planı yapalım ödeyelim’ dedim. ‘4’e bölelim’ dediler. Haciz için geldiklerini söylediler. Ben de ‘buyurun haciz edin’ dedim. İşin ilginç yanı haciz sadece benim odamda oldu. Özellikle benim makam koltuğumu ve makam mobilyalarımı ve hizmet aracımızı istediler. Yazı İşleri Müdürüm diğer ‘odalara geçecek misiniz’ diye sordu. ‘Hayır’ cevabını verdiler. ‘Biz başkanın odası için geldik’ diye ifade kullandılar. Benim arkamdaki Atatürk portresini almak istediler, icra müdürü o an sert bir dille ‘ben onu indirtmem’ dedi. O an tüylerim diken diken oldu. Alınan her şeyi yediemine götürmüşler. Alınan eşyaları da kahvelerin önünden göstere göstere götürmüşler. Biz burada insanlara hizmet ediyoruz. Bu Bozkurt’un itibarsızlaştırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

"TÜM KAPILAR YÜZÜME KAPANDI"

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Mehmet Uygun ise kendisine yapılan ilk ödemenin ardından verilen sözlerin tutulmadığını söyledi. Parasının geriye kalan kısmını alamadığını kaydeden Uygun, "Bu süreçte tekrar Bozkurt Belediye Başkanı'yla görüşmek istedim ancak karşımda herhangi bir muhatap bulamadım ve belediyede tüm kapılar yüzüme kapandı. Yasal yollarla Bozkurt Belediyesi makamına haciz işlemi gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir ödeme almadığım için hakkım olanı yasal süreçlerle arayarak, haciz yoluna gitmek zorunda kaldım. Bozkurt Belediyesi'nin bünyesinde çalışırken bu kaza gerçekleşti. Bu noktada belediyeler halka hizmet veren tüzel kişiliklerdir. Başkan seçilen kişi dün, bugün ve yarın kim olduğundan ziyade hak ve hukuk çerçevesinde işçinin hakkını korumakla mesuldür" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2021, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211