Denizli'de bisiklet tamirciliğinden, mühendisliğe

Buldan’da bisiklet tamirciliği yapan babasına ilkokuldan bu yana yardım eden ve usta olan Meryem Yavuz, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nı (YKS) başarı ile bitirerek hayalindeki mühendislik bölümünü kazandı.

Denizli'de bisiklet tamirciliğinden, mühendisliğe

Buldan İlçesi’nde bisiklet tamircisi olan Mehmet Yavuz, yıllardır Buldan Sanayi Sitesi’nde çalışarak geçimini sağlıyor. Mehmet Yavuz'un en büyük yardımcısı ise kızı Meryem Yavuz oldu. Ali Tunaboylu Anadolu Lisesi’nden mezun olan Meryem Yavuz, erkek kardeşi olmadığı için babasına çocukluğundan bu yana yardım ettiğini söyledi. İlkokul yıllarında başladığı bisiklet tamirciliğinde git gide ustalaşan Yavuz, okuldan sonra hem derslerine çalıştığını ve işlerini bitirdikten sonra babasına yardım ettiğini belirtti. Bu yıl pandemi süreci içerisinde zor durumlara rağmen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan Yavuz, başarı ile sınavı kazandı. Tıp alanını sevdiğini, bu yüzden hayalinde olan Biyomedikal Mühendisliği’ni tercih ettiğini söyleyen Yavuz,  hedeflediği bölümü Erciyes Üniversitesi’nde kazandı.

“TAMİRCİLİĞİ ÖĞRENDİM, SIRA MÜHENDİS OLMAKTA”

Babasının iş yükünün ağır olduğunu, ilkokuldan bu yana yardım ettiğini belirten Meryem Yavuz, “Bisiklet tamirciliğinde ustalaştım, okul bittikten sonra babamın işyerine giderek birlikte çalıştık. Bisiklet tamirciliğini kızlar yapamaz diye bir şey yok, sonuçta birçok yerde görüyoruz. Üniversite hedefime ulaştığım için çok mutluyum. Ali Tunaboylu Anadolu Lisesi’nde okudum, hedefim; Biyomedikal Mühendisi olmaktı. Üniversite sınavlarına girdim, Erciyes Üniversitesi’nde okuyacağım. Burada okuldan kalan zamanım da babama yardım ederek tamirciliği öğrendim, sıra mühendis olmakta inşallah olur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER