Denizli'de bu mağara turizme kazandırılmalı

Acıpayam İlçesi’nde 30 yıl önce çobanlar tarafından bulunan Aslanini Mağarası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından korumaya alındı. Bölge halkı mağaranın turizme kazandırılmasını istiyor.

Denizli'de bu mağara turizme kazandırılmalı

Acıpayam'ın kırsal Dodurga Mahallesi'nde Aslanini Mevkisi olarak bilinen dağlık alanda, 30 yıl önce çobanlar tarafından mağara bulundu.

Uzun yıllar gizli kalan mağara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından tabiat varlığı ilan edilerek, korumaya alındı. Mahalle merkezinden yaklaşık yarım saatlik yürüyüş ile ulaşılan mağaranın içinde sarkıt ve dikitler bulunuyor.

Yaklaşık yarım metre genişliğinde bir girişi bulunan mağaraya iple iniliyor. Dodurga Muhtarı İlhan Aksoy, Aslanini Mevkisi’nin ilkçağdan kalma mağaralarıyla meşhur olduğunu söyledi. Mağaraların turizme açılmasını isteyen Muhtar Aksoy, “Burayı yıllar önce mahallemizin çobanları buldu. İçine ip yardımıyla iniliyor. Güzel bir mağara, içinde küçük odacıklar var. Yüksekliği yaklaşık 1.5 metre. Tavanında çok güzel sarkıtlar ve dikitler var. Fakat herkesten önce buraya defineciler gelmiş. İçeride ciddi tahribat yapılmış. Birkaç sarkıt kırılmış. Mahallemizin tanıtımı için önemli olan bu mağara turizme kazandırılmalı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER